نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 100
زمان انتشار: 27 دی 1396 13:24:00

جنسیس G80 اسپرت 2018 یک خودروی لوکس به سبک هیوندای

مهمترین رمز موفقیت در هر رابطه‏ای کنترل سطح توقع است چرا که وقتی انتظار زیاد و بالا نباشد برآورده کردن آن آسان بوده و ایجاد دلخوری در رابطه نمی‏کند. آنچه که دست‏اندرکاران صنعت خودرو تشخیص داده‏اند این بوده که نخستین بار هیوندای در سال 2009 با معرفی مدل جنسیس ثابت کرد توانایی تولید یک خودروی لوکس مناسب و شایسته را داراست و حالاجنسیس G80 مدل 2018 نیزیک سدان اسپرت تمام عیار بوده که در شکل‏گیری آن چنین هدفی دنبال شده است.
جنسیس G80 اسپرت 2018 یک خودروی لوکس به سبک هیوندای

 مجله ماشین /  مهمترین رمز موفقیت در هر رابطه‏ای کنترل سطح توقع است چرا که وقتی انتظار زیاد و بالا نباشد برآورده کردن آن آسان بوده و ایجاد دلخوری در رابطه نمی‏کند. آنچه که دست‏اندرکاران صنعت خودرو تشخیص داده‏اند این بوده که نخستین بار هیوندای در سال 2009 با معرفی مدل جنسیس ثابت کرد توانایی تولید یک خودروی لوکس مناسب و شایسته را داراست و حالاجنسیس G80 مدل 2018 نیزیک سدان اسپرت تمام عیار بوده که در شکل‏گیری آن چنین هدفی دنبال شده است.

مهندسین هیوندای، کیا و جنسیس ثابت کرده‏اند که می‏توانند بخش هایی را که رنگ‏های متضاد با یکدیگر دارند به نحو شایسته‏ای در کنار هم قرار دهند، اما ارائه یک سامانه فنربندی و فرمان خوب چیزی است که از آنها گریزان هستند. آقای «آرتور سنت آنتوان» که یک هفته تمام اقدام به انجام آزمایش‏های مختلف با هیوندای جنسیس G80 5.0 Ultimate نموده لوکس بودن آن را مورد تمجید قرار داده اما در مورد مدل‏های سرعتی آن برای آینده امیدواری چندانی ندارد و در گزارشی که در همین رابطه تهیه کرده آورده است که جنسیس برنامه‏هایی برای ارائه مدل‏های اسپرت در آینده نزدیک دارد، اما G80 نمونه‏ای نیست که بتواند خود را به‏عنوان یک اسپرت خوب مطرح کند چرا که اصولاً خودروی چابکی نیست و تمایلی به این موضوع ندارد و اگر شما بخواهید با آن در یک مسیر مارپیچی سریع حرکت کنید مطمئناً از عهده آن بر نخواهید آمد.

اینجاست که موضوع انتظارات محدود مطرح می‏شود.

بعد از انجام آزمایش‏های مختلف با مدل اسپرت G80 3.3T Sport باید گفت که اولین موردی که آن را از سایر مدل‏های G80 متمایز می‏سازد پیشرانه آن بوده که یک پیشرانه 6 سیلندر V شکل به حجم 3/3 لیتر مجهز به دو توربوشارژر و توان تولیدی 365 اسب‏بخار است. این نیروی تولیدی از طریق یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک که ضمناً مجهز به پدال‏های تعویض روی فرمان است، انتقال پیدا می‏کند. یکی از مواردی که باعث تعجب شد این بود که چرا جنسیس از پیشرانه 8 سیلندر V شکل با توان تولیدی 420 اسب‏بخار و 5 لیتر حجم که در مدل G90 استفاده کرده بود، در این مدل بهره نبرد، زیرا پیشرانه مذکور سریع‏تر و چابک‏تر است. مهندسین هیوندای در واکنش به این پرسش این‏گونه اظهار کردند که دلیل انتخاب پیشرانه 6 سیلندر V شکل به خاطر سبکی آن بوده است که نقش مهمی در قابلیت دینامیکی آن ایفا می‏کند به علاوه اینکه استفاده از دو توربوشارژر می‏تواند تأثیر بسزایی در فروش آن داشته باشد.

از دیگر ویژگی‏های جنسیس G-80 می‏توان به موارد ذیل اشاره کرد:

- فنرهای محکم‏تر

- ضربه‏گیرهایی که دائماً در حال تنظیم خود برای هماهنگ شدن با شرایط جاده و نحوه حرکت و رانندگی هستند

 - دیسک‏های ترمز بزرگ‏تر در عقب

- استفاده از لنت‏های ترمز در جلو که قابلیت تحمل گرمای بیشتری را دارند

- کانال‏های خنک‏کننده دیسک‏های ترمز جلو

- استفاده از رینگ‏های چرخ سبک‏تر

در مورد نحوه انتقال نیرو همانند قبل در دو مدل دیفرانسیل عقب به صورت استاندارد و دو دیفرانسیل آپشنال عرضه می‏شود. تیم طراحی و ساخت جنسیس ادعا می‏کنند که اهمیتی که به طرح ظاهری آن داده‏اند به همان میزان اهمیتی بوده که به سخت‏افزار آن داده‏اند.

به کارگیری حالات حرکت مختلف که عبارتند از ECO، نرمال و اسپرت از طریق یک دکمه انجام می‏گیرد و با انتخاب هر یک از حالات حرکت وضعیت کنترل کمک فنرها، نحوه تعویض دنده‏های گیربکس، احساس استفاده از فرمان و صدای موتور تغییر پیدا می‏کند.

در صورت انتخاب حالت حرکت نرمال (Normal) سواری G80 اسپرت به وضوح سفت‏تر از G80 معمولی می‏شود اما باز هم حالت شناور و نرمی در عبور از سطوح ناهموار و سرعت‏گیرها دارد. انتخاب حالت حرکت اسپرت باعث می‏شود که عملکرد کمک‏فنرها برای ایجاد میزان چسبندگی بیشتر تغییر پیدا کند و دیگر حالت شناور نداشته بسیاری از حرکات اتاق از بین رفته و یا کاهش چشمگیری پیدا می‏کند.

انجام حرکت ناگهانی و شتاب گیری سریع در شروع توأم با نیم ثانیه تأخیر بوده تا دور موتور از 2 هزار دور در دقیقه عبور کند و توربوشارژرها کار خود را آغاز کنند. صدای خروجی از اگزوزها در چنین حالتی پرطنین خواهد بود و همینطور سرعت تعویض دنده‏ها افزایش پیدا می‏کند و بنابراین نیرو همواره به میزان کافی در اختیار راننده قرار دارد.

در مجموع G80 3.3T اسپرت یک خودروی جذاب برای رانندگی است و فرقی نمی کند که با آن سریع یا کند حرکت کنید و البته این به معنای آن نیست که خودروهایی مانند ب‏ام‏و سری 5 یا لکسس GSF اسپرت را دچار مشکل نموده  و یک رقیب جدی برای آنها باشد، ولی در هر صورت این مدل بیش از حد انتظار ظاهر شده است.

خرید یک دستگاه جنسیس G80 3.3T اسپرت کار آسانی است چرا که فقط یک مدل وجود دارد که قیمت آن با احتساب هزینه و کرایه حمل تا مقصد 56 هزار و225دلار است که با چنین قیمتی تجهیزات و امکانات زیر را می توان در اختیار داشت:

- کروز کنترل انطباقی

- صندلی جلو مجهز به سامانه سرمایش / گرمایش

- سامانه ناوبری 

- سامانه شارژ بی‏سیم گوشی تلفن همراه Qi

- سامانه صوتی مجهز به 17 بلندگوی ساخت Lexicon

- پوشش چرم طیبعی تقریباً در تمامی کابین

تنها آپشنی که باقی می‏ماند سامانه انتقال نیرو به چهار چرخ بوده که افزایش قیمت 2500 دلاری را به همراه دارد

سؤالی که در مورد آن پیش می‏آید اینکه آیا G80 اسپرت جایگاه خوبی در بازار پیدا خواهد کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که موفقیت آن بستگی بیشتر به شرایط عرضه خودرو دارد. برند جنسیس باید خود را به ثبت برساند و امروزه طیف وسیعی از نمایندگی‏های فروش هیوندای مدل G80 را همراه با اکسنت و Veloster عرضه می‏کنند که خود این موضوع کار فروش را دشوار می‏کند.

اما جنسیس تلاش کرده که بهترین شرایط را به خریداران عرضه کند که عبارتند از:

- ارائه 3 سال سرویس و نگهداری همراه با کارواش مجانی

- تحویل گرفتن خودرو برای اعزام به نمایندگی جهت سرویس در منزل مالک و رجعت آن

- به‏روزآوری کردن سامانه ناوبری

- رادیوی ماهواره‏ای Sirius XM

جنسیس همایش‏هایی را در نقاط مختلف آمریکا و سایر نقاط جهان برای معرفی خود به خریداران برگزار می‏کند و همین امر باعث شده که میزان فروش G80 از آئودی A6، کادیلاک CT6 و لکسس GS سبقت گیرد و سال 2018 دومین سال حضور این برند در بازار خواهد بود که پیش‏بینی می‏شود موفقیت‏های بیشتری در پی داشته باشد.

شاید خریداران انتظار زیادی از هیوندای نداشته باشند و شاید همین عامل باعث موفقیت این برند شده است. 

سایر مشخصات هیوندای جنسیس G80 Sport

نوع موتور

6 سیلندر با دو توربوشارژر

حجم پیشرانه (لیتر)

3/3

حداکثر قدرت (اسب بخار)

365

جعبه دنده

8 سرعته اتوماتیک

شتاب ۰ تا 96 (ثانیه)

5/5

حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت)

217

وزن (کیلوگرم)

2054 تا 2124

فاصله محور جلو و عقب (میلی متر)

9/3009

طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)

1480/1889/4991

قیمت پایه ( هزاردلار)

56

 

 

 

 

تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس