نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 115
زمان انتشار: 08 بهمن 1396 13:35:00

وظیفه اسنورکل یا هواکش موتور در خودروهای آفرود چیست؟

یکی از اصلی‏ترین و کاربردی‏ترین لوازم آفرود که استفاده از آن اهمیت بالایی در حفظ و عدم آسیب رسیدن به پیشرانه دارد، قطعه‏ای دودکش مانند به نام Snorkel است. وظیفه این قطعه به زبان ساده شبیه لوله هوای غواص‏هایی بوده که در آب‏های کم عمق شنا می‏کنند.
نویسنده: دانیال رضایی
وظیفه اسنورکل یا هواکش موتور در خودروهای آفرود چیست؟

 مجله ماشین/  یکی از اصلی‏ترین و کاربردی‏ترین لوازم آفرود که استفاده از آن اهمیت بالایی در حفظ و عدم آسیب رسیدن به پیشرانه دارد، قطعه‏ای دودکش مانند به نام Snorkel است. وظیفه این قطعه به زبان ساده شبیه لوله هوای غواص‏هایی بوده که در آب‏های کم عمق شنا می‏کنند.

ماجراجویانی که قصد سفر به مناطق چالش‏انگیز و بکر را دارند باید لوازم مورد نیاز را به همراه داشته باشند. آفرودرها یک شعار معروف دارند که خطاب به آنهایی است که به جای ماشین‏های شاسی بلند و دو دیفرانسیل، دوست دارند سوار بر سوپراسپرت‏های شهری شوند و سرعت‏های بالا را تجربه کنند، آنها می‏گویند: تو می‏توانی با سرعت زیاد حرکت کنی، اما من می‏توانم به هرجایی بروم. 
یکی از اصلی‏ترین و کاربردی‏ترین لوازم آفرود که استفاده از آن اهمیت بالایی در حفظ و عدم آسیب رسیدن به پیشرانه دارد، قطعه‏ای دودکش مانند به نام Snorkel است. وظیفه این قطعه به زبان ساده شبیه لوله هوای غواص‏هایی بوده که در آب‏های کم عمق شنا می‏کنند.یکی از چالش‏هایی که در سفرهای خارج جاده ای پیش روی رانندگان قرار می‏گیرد، گذر از میان آب رودخانه‏ها و دریاچه‏هاست. به همین ترتیب لازم است که محفظه موتور و نقاطی که سیستم برق ماشین به آنها متصل شده را به منظور عدم نفوذ آب به داخل محفظه احتراق و نقاط سیم کشی شده، به طور کامل آب بندی کرد.
در صورت انجام این کار، راه هوای ورودی بی‏واسطه‏ای که از سمت جلو پنجره به داخل موتور می‏آید بسته می‏شود. اینجاست که اسنورکل از بیرون به قسمت کناری در موتور و در بالای گلگیر جلو نصب می‏شود و وظیفه مکش هوای آزاد از ناحیه بالا و اطراف سقف اتومبیل و عبور دادن آن از مجرای اِل شکل خود به داخل موتور را برعهده می گیرد.
اسنورکل‏ها دو نوع هستند که ظاهر و مکانیزم انتقال هوای آنها با هم متفاوت است. یک نمونه به صورت کله صاف و پخ مانند بوده و یک صفحه مشبک روی درپوش آن قرار دارد که اصطلاحاً به این اسنورکل‏ها رَم اِیر (Ram Air) گفته می‏شود. این نوع از اسنورکل در قسمت ورودی هوا، یک انحنای 90 درجه دارد. علت آن هم این است که چون هنگام مکش، همراه هوا، قطرات آب و ذرات ریز معلق در آن وارد اسنورکل می‏شوند، به دلیل سبک‏تر بودن هوا در این مسیر زاویه‏دار، ذرات آب و غبار از هوا جدا شده و به جداره‏های اسنورکل می‏چسبد و هوا را بعد از عبور از آخرین فیلتر به داخل موتور هدایت می‏کند.  
نمونه دیگر که به آن اسنورکل وُرتِکس گفته می‏شود، قسمت سر آن گرد و شکلی شبیه به قارچ دارد. این نوع اسنورکل‏ها دارای یک توربین در قسمت ابتدایی مجرای ورودی هوا هستند که هوا را بعد از مکش به حالت گرداب درآورده و ذرات ریز و معلق را از آن جدا کرده و به دیواره‏ها می‏چسباند و جریان را بعد از عبور دادن از فیلتر به داخل موتور هدایت می‏کند، باید توجه داشت که مهم‏ترین اقدام در نگهداری اسنورکل‏ها، تعویض فیلتر و تمیز کردن به موقع آنهاست.

 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس