نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 121
زمان انتشار: 11 بهمن 1396 13:33:00

ساخت خودروهای آنتیک با قطعات اوراقی

آقای مارتین اتو لامبرت هویکزهفن (Martin Otto Lambert Heukeshoven) هنرمندی است آلمانی که کارهایش در خارج از مرزهای زادگاهش بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‏ اند. هنر وی ساخت خودروهای آنتیک (Old timer) است، اما در مقیاس 1:5 که مسلماً تنها کاربرد تزئینی دارند.
نویسنده: فرهاد مقدم
ساخت خودروهای آنتیک با قطعات اوراقی

مجله ماشین/ آقای مارتین اتو لامبرت هویکزهفن (Martin Otto Lambert Heukeshoven) هنرمندی است آلمانی که کارهایش در خارج از مرزهای زادگاهش بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‏اند. هنر وی ساخت خودروهای آنتیک (Old timer) است، اما در مقیاس 1:5 که مسلماً تنها کاربرد تزئینی دارند. 

مواد اولیه کار این هنرمند جوان باقی‏مانده‏های اوراقی از همه نوع وسایل صنعتی است. از پیچ و مهره‏ و قطعات فلزی زنگ زده گرفته تا شیشه‏های شکسته، تشک‏های پاره و پارچه‏های پوسیده که وی آنها را با سلیقه‏ای خاص با یکدیگر پیوند می‏زند و نتیجه آن ایجاد یک اثر هنری بی‏نظیر می‏شود. 

خلاقیت حد و مرز نمی‏شناسد.کارهای هویکزهفن قبل از پایان کار از سوی علاقه‏مندان خریداری می‏شوند. هم‏اکنون مدل‏هایی که قرار است تا 2 سال آینده ساخته‏شوند، پیش‏فروش شده‏اند. قیمت ماکت ساخت او با بهای خودروی آنتیک آن در بازار برابری می‏کند و بیش از 25 هزار دلار به‏فروش می‏رسد. جالب اینجاست که تاکنون هیچ رقیبی برای وی پیدا نشده است. 

این هنرمند  در سال 1962 در شهری کوچک در نزدیکی هامبورگ به دنیا آمد و در سال 1969 به همراه خانواده‏اش به جنوب آلمان مهاجرت کرد. علاقه او از همان دوران نوجوانی به هنرهای دستی بود. زمانی که در یک منزل قدیمی روستایی در حومه شهر زندگی می‏کرد، یک روز چمدانی چرمی در اتاق زیرشیروانی آن منزل پیدا کرد که در آن پر از پیچ‏ها و قطعات فلزی زنگ‏زده بودند و با آنها دو عدد مارمولک ساخت که هنوز هم از آنها نگهداری می‏کند. این آغاز کارش برای ساختن انواع ماکت شد. اولین ماکت خودروی او یک تراکتور بود. 

هویکزهفن معتقد است هیچ نیازی به قطعات اوریجینال ندارد. همه قطعات را خودش در کارگاه کوچکی که در شهر گلن هوف (Gollen hof) در نزدیکی اشتوتگارت دارد از وسایل اوراقی می‏سازد. جوشکاری و لحیم‏کاری را خودش آموخت. ایشان می‏گوید کارش پُرزحمت است و باید برای هر قطعه از کارش بارها تصمیم بگیرد و دوباره آن را تغییر دهد تا به یک نتیجه نهایی و دلخواه برسد. 

کارش با ترمیم یک خودروی آنتیک متفاوت است، زیرا برای ترمیم نتیجه کار از قبل مشخص است و نیازی به خلاقیت و تصمیم‏گیری نیست. او عقیده دارد که درآمدش با زحمت و صرف زمانش همخوانی ندارد. وی برای ساخت ماکت حدود 3 ماه وقت می‏گذارد. مشتریان او بیشتر از کشورهای فرانسه، ایالات‏متحده، ژاپن و بریتانیا هستند، البته آلمانی‏ها احتمالاً ترجیح می‏دهند، پول خود را صرف خرید خودرویی کنند که حداقل با آن بتوانند رانندگی کنند. اگر علاقه مندید از گالری این هنرمند آلمانی دیدن کنید به وب سایت وی مراجعه نمایید

www.martin-heukeshoven.de

 

 

تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس