نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 126
زمان انتشار: 12 بهمن 1396 12:08:00

پایان دوران خط تولید در صنعت خودروسازی؟

کمی بیش از صد سال است که خط تولید به ‏عنوان کاربردی‏ترین روش برای ساخت خودرو به‏ کار گرفته می‏شود. اما اکنون به نظر می‏رسد که این روش دیگر جواب گوی طیف گسترده آپشن ‏های مصرفی اتومبیل ‎های امروزی نیست. شرکت آئودی در این مورد به دنبال راهکارهای عملی برای اصلاح و در صورت نیاز انقلاب در روند تولید خودرو است.
نویسنده: فرهاد مقدم
پایان دوران خط تولید در صنعت خودروسازی؟

 مجله ماشین/  کمی بیش از صد سال است که خط تولید به ‏عنوان کاربردی‏ترین روش برای ساخت خودرو به‏ کار گرفته می‏شود. اما اکنون به نظر می‏رسد که این روش دیگر جوابگوی طیف گسترده آپشن‏های مصرفی اتومبیل‎های امروزی نیست. شرکت آئودی در این مورد به دنبال راهکارهای عملی برای اصلاح و در صورت نیاز انقلاب در روند تولید خودرو است. 

در راه حل‎تازه بدنه خودرو روی یک ارابه خود راهنما قرار گرفته، به‏صورت هوشمند در سطح کارخانه به حرکت در می‏آید و بسته به آپشن‏های سفارش داده شده به ایستگاه‏های نصب مراجعه کرده و پس از دریافت قطعه به ایستگاه بعدی مراجعه می‏کند. تصمیم در اینجا با خودروبر رباتیک است و تمامی فرایند به وسیله یک سامانه مدیریتی یکپارچه رهبری می‎گردد. هدف جلوگیری از اتلاف زمان است. در خط تولید به‏دلیل طولانی‏تر بودن نصب برخی قطعات خاص گاهی کل کارخانه مجبور است سرعتش را پایین بیاورد که به معنای کاهش بهره‎وری و به درازا کشیدن فرایند ساخت خواهد‎بود. 
در مدل جدید تمام فرایند تولید به‏صورت دیجیتال به یکدیگر مرتبط شده، در این روند عملیات مونتاژ به‏وسیله روبات‏ها و بعضاً انسان صورت می‏گیرد. بسیاری از قطعات از قبل به‏صورت ماجول آماده شده‏اند. این قطعات در محل‏های نصب (که حدود 200 ایستگاه هستند) به بدنه خودرو اضافه می‏گردند. خط تولید در گذشته به این دلیل کارآمد بود که تولیدات منحصر به چند مدل و چند آپشن می‏شدند، اما امروزه هرمشتری خودرویی متناسب با نیازهای خودش را طلب می‎نماید. 
امروزه خودروسازان موفق، با درخواست‏های متنوعی از سوی خریداران مواجه هستند. برای سازنده‎های لوکس هیچ خودروی تولید شده‏ای با نمونه دیگر آن یکی نیست. به‏عنوان مثال ب‏ام‏و سری 7 حدود 10 میلیون چیدمان ممکن برای اپشن‎هایش دارد. تولید یک خودرو به‏طور متوسط حدود 24 ساعت طول می‏کشد. تخمین زده می‏شود با روش جدید، این رقم به 19 ساعت کاهش یابد. 
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس