نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 154
زمان انتشار: 02 اسفند 1396 13:32:00

از قانون نمره منفی در رانندگی چه می‏ دانید؟

برای برخی از تخلفات رانندگی ، نمرات منفی در نظر گرفته می‏ شود و چنانچه متخلف به 30 امتیاز منفی برسد، گواهینامه او به مدت 3 ماه ضبط می شود.
از قانون نمره منفی در رانندگی چه می‏ دانید؟

 مجله ماشین/ طبعاً هر وقت قانونی نوشته شد، باید منتظر تصویب جریمه‏ ها و مکافاتی بود که برای افراد قانون ‏شکن وضع می‏شود. قصه جرایم رانندگی در ایران نیز از چند روز مانده به شروع دهه 1390 و با تصویب قانون امتیاز منفی برای متخلفان حرف ه‏ای وارد مرحله تازه‏ای شد، اما هنوز هم خیلی از شهروندان آن را به درستی درک نکرده‏ اند. برداشت پلیس از وضع این قانون جدید چنین بوده که احتمالاً باید برای برخی از شهروندان که به صورت مکرر تخلف رانندگی دارند و از پرداخت جریمه نیز باکی ندارند باید بازدارندگی بیشتری به وجود آورد و امتیاز منفی این کار را می‏کند.

قانون جدید می‏گوید: برای برخی از تخلفات و بر اساس میزان خطرآفرینی نمرات منفی در نظر گرفته می‏شود و چنانچه متخلف به 30 امتیاز منفی برسد، گواهینامه او به مدت 3 ماه ضبط و در پایان مدت مزبور با پرداخت 40‏هزار تومان جریمه نقدی مسترد می‏شود. در مرحله بعد اگر متخلف عبرت نگرفت و 25 امتیاز منفی کسب کرد، گواهینامه وی به مدت 6 ماه ضبط و پس از پرداخت جریمه 60 هزار تومانی به وی تحویل داده می‏شود. اما اگر متخلف به رفتار خود اصرار کرد، گواهینامه بعد از دریافت 20 نمره منفی ابطال می‏گردد و فرد برای یک سال نباید رانندگی کند و بعد از طی شدن دوره محکومیت، باید دوره‏ های آموزشی را مجدداً طی کرده، سپس به اخذ گواهینامه جدید با پرداخت 100 هزارتومان جریمه دیگر اقدام کند. 
در بعضی از کشور‏های صنعتی و پیشرفته نظیر فنلاند و دانمارک، عدالت به شیوه‏ ای دیگر اجرا می‏شود که اثر بخشی و بازدارندگی بیشتری دارد. این روش، جریمه بر اساس میزان درآمد فرد است. در سال 2002 جوان 27 ساله ثروتمندی به دلیل رانندگی با سرعت غیرمجاز، 5/11 میلیون دلار جریمه شد که با تخفیف دادگاه به 200 هزار دلار کاهش یافت. پرداخت جریمه رانندگی 200 هزار دلاری حتی برای ثروتمندان هم عذاب‏ آور است. 
این شکل از اعمال قانون البته بیشتر برای کسانی معنی دارد که به نسبت، درآمد بالاتری از متوسط جامعه دارند و احیاناً بر اثر خودخواهی و برای ارضای درونی، دست به تخلفات خطرناک (مثل سرعت بالا و ویراژ در خیابان و جاده) می‏زنند و از پرداخت جریمه‏ های معمول هم ککشان نمی‏گزد. طبعاً یک جریمه 200 هزار تومانی مثلاً در سرعت غیرمجاز برای کسی که ماهانه یک میلیون تومان درآمد دارد و ماشین عادی هم سوار است بازدارنده خواهد بود، اما برای کسی که ممکن است ماهانه بیش از 10 میلیون تومان درآمد داشته باشد خیالی نیست. برخی از این افراد حتی در برخورد با پلیس طلبکارانه می‏گویند: خلاف کردم، جریمشو می‏دم!
اینجاست که نمره منفی در مقام یک تنبیه اجتماعی و برای اجرای عدالت وارد معرکه می‏شود و حال آدم‏ های گستاخ را می‏گیرد! البته این جور آدم‏ های متخلف حتی اگر گواهینامه ‏شان را هم باطل شود می‏روند پشت فرمان ماشین پدر، مادر یا دوستشان می‏نشینند و تخلف می‏کنند و حتی ممکن است که به اخطار پلیس هم توجهی نکرده و فرار کنند. اینجاست که گاهی می‏بینیم بعضی از افراد نسبت به بعضی از جریمه‏ ها اعتراض دارند و وقوع آن تخلف را قبول نمی‏کنند. بعد هم کاشف به عمل می‏ آید که فرد دیگری مرتکب این خلاف شده و حالا باید مالک خودرو تاوان آن را بدهد. ابهام قانون هم همین جاست که نمره منفی به گواهی‏نامه تعلق می‏گیرد نه به پلاک. 
طبق قانون، نمره منفی با وارد کردن شماره گواهینامه در سیستم توسط پلیس راهور ثبت می‏شود و در صورتی تخلف از طریق دوربین ثبت شده باشد، پلاک ماشین وارد سامانه و برای دارنده پلاک، نمره منفی ثبت می‏شود. قانون هم مسؤولیت را برعهده دارنده وسیله نقلیه می‏داند. حال اگر دارنده وسیله نقلیه بتواند اثبات کند که در زمان ثبت تخلف، راننده نبوده، می‏تواند به واحد اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کند و نمره منفی را به متخلف انتقال دهد. طبعاً جریمه‏ هایی که توسط دوربین‏ ثبت می‏شود، نباید نمره منفی لحاظ شود اما می‏شود!
برای افرادی که دائماً تخلف نمی‏کنند هم راهکار پاک شدن سابقه نمره منفی در نظر گرفته شده است. اگر زمانی تخطی کردید و شامل نمره منفی شد، نگران نباشید، زیرا اگر به مدت 6 ماه تخلفی نکنید که منجر به اخذ نمره منفی برای شما شود، به صورت اتوماتیک تمام نمره ‏های منفی از سابقه ‏تان پاک می‏شود.
 
 
نظرات بینندگان
|
Fafhad
|
08 مرداد 1397 19:44:11
11
0
Ghj
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس