نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 168
زمان انتشار: 20 اسفند 1396 12:14:00

لاستیک‏ های نسل آینده خودروها

شرکت لاستیک‏سازی آلمانی کانتیننتال با ایده New Wheel Concept، در نظر دارد به قول معروف چرخ را دو‏مرتبه کشف کند.
نویسنده: فرهاد مقدم
لاستیک‏ های نسل آینده خودروها
مجله ماشین/ سال‏ هاست که در زمینه توسعه لاستیک خودرو، پیشرفت چشمگیری صورت نگرفته است. اینک وقت آن است که با گسترش خودروهای نسل جدید، به ‏ویژه خودروهای الکتریکی و خودران در این زمینه نیز تحولی صورت بگیرد. مهندسان و متخصصان سال‏ هاست که ایده‏ های جالبی ارائه داده‏ اند، ولی هیچ‏کدام آنها جدی گرفته نشده ‏اند. حال به نظر می‏رسد که اوضاع تغییر یافته است. 
شرکت لاستیک‏سازی آلمانی کانتیننتال  با ایده New Wheel Concept، در نظر دارد به قول معروف چرخ را دو‏مرتبه کشف کند. البته این شرکت در این رابطه، به خودروهای الکتریکی کوچک نیز نیم‏نگاهی هم دارد که با عنوان People Mover شناخته می‏شوند. در این نمونه مفهومی، رینگ چرخ از دو قسمت آلومینیمی تشکیل شده است. روی قسمت درونی ستاره‏ای شکل صفحه ترمز قرار گرفته و به همین ترتیب، بر روی قسمت بیرونی آن لاستیک سوار می‏شود. برخلاف سیستم ترمز کنونی، صفحه ترمز از داخل تحت اصطکاک واقع می‏شود. بدین ترتیب سطح بیشتری می‏تواند مورد استفاده قرار گیرد و در‏نتیجه کاهش اصطکاک به ‏دلیل استفاده از صفحه ترمز آلومینیمی جبران می‏شود. 
صفحه ترمز آلومینیمی نه ‏تنها وزن کمتری دارد بلکه گرما را زودتر خارج نموده و زنگ هم نمی‏زند. در خودروی الکتریکی، میزان استفاده از ترمز اصطکاکی به‏ مراتب کمتر از دیگر انواع اتومبیل‏ است، زیرا کاهش سرعت بیشتر با شارژ باتری همراه خواهد بود. بنا به ‏گفته متخصصان، استهلاک صفحه ترمز در چنین سامانه‏ ای به‏ قدری پائین بوده که در طول مدت عمر خودرو نیازی به تعویض آن نیست. 
 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس