نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20373
زمان انتشار: 20 مرداد 1397 12:37:00

بزرگ‏ترین پارکینگ اتوماتیک هوشمند دنیا افتتاح شد

این روزها با تمامی تلاشی که شهرداری ‏ها، کمپانی‏ های سازنده انواع دوچرخه و اسکوتر و سازمان‏ های حمایت از محیط زیست در سراسر دنیا انجام می‏دهند، اما همچنان عموم کلان شهرهای دنیا در اغلب قاره ‏ها با مشکل فضای پارک برای خودروها مواجه هستند و هرچه به سمت مرکز شهر می‏رویم، تجمع و تراکم سازمان‏ های اداری و تجاری بیشتر شده این مشکل حادتر می‏شود.
بزرگ‏ترین پارکینگ اتوماتیک هوشمند دنیا افتتاح شد
مجله ماشین - مسیح فرزانه / البته برخی شهرداری ‏ها در سراسر دنیا از برنامه ‏هایی نظیر طراحی محدوده طرح ترافیک، بخش دایره شکل مرکزی شهر و. . . چنین برنامه ‏هایی بهره می‏برند که هدف اصلی کاهش ترافیک و جلوگیری از آلوده‏تر شدن هوا است و مسئله ‏ای همچون عدم وجود پارکینگ‏ های مناسب، در حاشیه این مسئله قرار می‏گیرد. 
مثلاً در کشور انگلستان و در شهر لندن، پیدا کردن جای پارک مناسب در مرکز شهر تقریباً شبیه یک ماراتن نفس گیر است و قیمت هر ساعت پارک هم عدد کمی نیست. در این میان چندین سالی است ایجاد پارکینگ ‏های طبقاتی در زیر زمین یا روی زمین، مبدل به یک راه حل شده است. 
در این خصوص گروه صنعتی lodige که در سال 1948 در شهر واربورگ آلمان تأسیس شد و با بیش از یک هزار کارمند در 5 قاره دنیا سیستم‏ های حمل و نقل و بالابرهای هیدرولیکی و مدرن به فروش می‏رساند، موفق به طراحی، مهندسی مکانیک، کنترل آی‏تی، ساخت و پیاده ‏سازی بزرگ‏ترین پارکینگ مکانیزه دنیا درشهر Aarhus دانمارک شده است. 
پارکینگ ایجاد شده در قسمتی از ساختمان بزرگ فرهنگی این شهر با نام Dokk 1 احداث شده و نحوه طراحی آن به ‏صورتی است که در 3 طبقه مجزا و روی هم می‏تواند نزدیک به یک هزار دستگاه خودرو را در خود جای دهد.
برای رفتن به این پارکینگ طبقاتی مکانیزه و پارک کردن خودرو، کافی است راننده از طریق طبقه همکف روی جایگاه شماره 20 قرار گیرد. پس از گرفتن قبض، در ورودی بسته شده و سیستم شروع به آنالیز، جهت یافتن نزدیک‏ترین مکان پارک می‏کند و در نهایت توسط آسانسور با جک‏ های هیدرولیک به ‏صورت خودکار خودرو در مکان خالی پارک می‏شود. 
این سیستم این توانایی را دارد که به‏ صورت همزمان همین پروسه پارک کردن را برای 24 خودرو پیاده کند. البته شاید از خود بپرسید شبیه همین مکانیزم را در جاهای دیگر دیده یا تصاویر و مقالات آن را خوانده‏اید، پس تفاوت این سیستم جدید چیست؟ در این سیستم دیگر میزان فضای پارک و یا خودکار بودن سامانه یک مزیت نیست، بلکه استفاده نکردن از صفحات قدیمی که به‏صورت سنتی کار حمل خودروها را برعهده داشتند، مطرح است.
به همین خاطر سرعت انتقال خودروها بالاتر بوده و همینطور بهینه‏تر و با صرف انرژی کمتری هم کار می‏کند. در سیستم طراحی شده این شرکت، نوعی جک قوی وجود دارد که توسط یک روبات خودرو را از زیر چرخ‏ ها بلند کرده تا آنها را از روی بالابر برداشته و در مکان مورد نظر پارکینگ قرار دهد. نکته جالب‏تر این بوده که این روبات توسط بلوتوث و سیستم wifi برای نخستین بار از روی یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند کنترل می‏شود. 
از منظری دیگر این سیستم مجهز به یک سیستم فعال بوده که می‏تواند شرایط خود را با هر خودرو، در هر نوع فضای پارکی هماهنگ کند. 
سپس وقتی خودروی شما پارک شده و در حال بازگشت برای سوار شدن مجدد هستید، دیگر نیازی به دخالت شما و خارج کردن خودرو از مکان پارک نیست. کافی است به طبقه همکف رفته و همین مکانیزم به ‏صورت خودکار خودروتان را به شما تحویل می‏دهد. 
این سیستم به‏صورت 24 ساعته به پنل پشتیبانی شرکت متصل است و در هر ساعتی از شب یا روز قابلیت سرویس دادن دارد. از طرفی اگر خریدی داشته و قصد داشتید آن را داخل خودرو گذاشته، اما فعلاً قصد رانندگی و ترک مرکز خرید را ندارید، صرفاً لازم است از طریق اپلیکشن درخواست انتقال کالای خریداری شده به خودرو را صادر کرده و آن را روی جایگاه مورد نظر قرار داده تا در کنار خودروی شما بدون دریافت هزینه ‏ای مجزا گذاشته شود. 
شرکت سازنده که گارانتی 20 ساله را برای این محصولش در نظر گرفته، از ایمنی بالای این سیستم، سرعت عمل و هزینه کم پرداخت شده توسط رانندگان (به نسبت پارکینگ‏ های خیابانی) به‏ عنوان مزایای مورد توجه نام برده است. 
آمار نشان می‏دهد که از زمان افتتاح این پارکینگ مکانیزه و هوشمند بیش از 16 هزار نفر از آن استفاده کرده‏اند که بیش از 60 درصدشان برای اولین‏ بار از این سیستم بهره می‏برند. همچنین این سیستم می‏تواند در هر ساعت 235 خودرو را پارک کرده و میانگین زمان این کار برای پارک کردن 60 تا 120 ثانیه و برای از پارک خارج شدن دقیقاً همین میزان است. 
در هر حال استفاده از چنین سیستم‏ هایی که با کمک روبات، اپلیکیشن و با یک پیشتیبانی 24 ساعته کار می‏کنند، می‏تواند در کلان شهرهای دنیا از جمله تهران، راه‏گشای معضلات فراوانی در خصوص یافتن جای پارک و ممانعت از بروز تخلف برخی رانندگان به جهت پارک کردن در مکان‏های ممنوعه باشد که تخصیص بودجه‏ های مورد نظر از سوی شوراهای شهر یا شهرداری‏ها، خود می‏تواند بر روند پیاده ‏سازی چنین سیستم‏ های مدرنی تأثیرگذار بوده و آن را تسریع کند.

 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس