نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20376
زمان انتشار: 21 مرداد 1397 12:56:00

دوربین ها جایگزین آینه‏ در اتومبیل می شود

جایگزین کردن آینه ‏های خودرو با دوربین ‏ها و صفحات نمایشگر مدتی است ادامه دارد، علیرغم آنکه برخی کشورها اجازه انجام چنین کاری را نمی ‏دهند و آن را غیرقانونی می ‏دانند ولی برخی خودروسازان این موضوع را با جدیت دنبال می کنند.
دوربین ها جایگزین آینه‏ در اتومبیل می شود

 مجله ماشین - مهندس کیوان بنی‏ هاشمی /  برخلاف موارد مفهومی آینه دید عقب دیجیتالی که توسط کادیلاک و نیسان ارائه شده و بدون در نظر گرفتن چندین مورد دیگر که طی سال‏های گذشته طرح‏ هایی را برای جایگزینی آینه ‏های جانبی و وسطی ارائه داده‏اند، ب‏ام‏و i8 بدون آینه که فعلاً به‏ صورت یک خودروی مفهومی ارائه شده دارای فقط یک صفحه نمایشگر برای هر 3 آینه است. 

این صفحه نمایشگر که ابعاد آن 8/11×3 اینچ است در فضای بالای شیشه بزرگ جلو قرار می‏گیرد و تصاویری را که از طریق 3 دوربین دریافت می‏کند به یکدیگر پیوند داده و یک تصویر پانورامایی که فاقد هر گونه نقطه کور است از فضای پشت خودرو و پیرامون به نمایش می‏ گذارد.
ب‏ ام ‏و اعتقاد دارد و البته به اثبات رسانده که تصویر ترافیک پشت خودروی مجهز به چنین سیستمی، به مراتب وسیع‏تر و با زاویه بازتر نسبت به تصاویری است که از طریق 3 آینه در اختیار راننده قرار می‏گیرد. در این سامانه برخلاف آینه‏ها که نیاز به تنظیم دارند، هیچ‏گونه تنظیمی مورد نیاز نیست. آینه‏ های جانبی در انواع خودرو اشیایی حجیم بوده که تأثیر منفی بر آیرودینامیک خودرو دارند، به علاوه اینکه تجهیزاتی که در داخل آنها وجود دارد مانند سیستم گرمایش، چراغ‏های راهنما و تنظیمات مکانیکی همگی باعث افزایش وزن خودرو می‏شوند. بنابراین حذف و جایگزین کردن آنها با دوربین‏های ظریف و سبک، مزایای زیادی در پی دارد. ب‏ ام ‏و در مدل i8 بدون آینه یک سیستم هشداردهنده تغییر مسیر حرکت را پیش‏بینی کرده که به ‏صورت فلاش در صفحه نمایشگر جلو داشبورد در هنگام تغییر خط حرکت به‏ نظر راننده می‏رسد.
البته این تکنولوژی همانند بسیاری دیگر دارای نقاط ضعفی بوده که باید در مورد آنها فکر شود که اول از همه ممنوعیت قانونی استفاده از آنها را باید نام برد. آینه دیجیتالی دید عقب در کادیلاک CT6 صرفاً به ‏دلیل آنکه قادر به انجام کار آینه عادی نیست و راننده باید به ‏صورت دستی حالت دوربین را از مدار خارج کند و آینه را جایگزین آن کند، مردود و فراخوان شد.
در مورد ب‏ ام ‏و انجام چنین کاری غیرممکن است، چرا که چیزی به نام آینه سنتی وجود ندارد. برای دید جانبی سمت راست و چپ از دوربین ‏های کوچک و ظریف روی درها و برای دید عقب از دوربینی که در بالای شیشه عقب نصب شده استفاده می‏شود. 
دوربین‏ های دید عقب نیاز به آن دارند که مرتباً تمیز شوند، چون رانندگی در شرایط برف و بارانی و جاده‏ های فرعی، بلافاصله باعث انباشته شدن ناپاکی روی آنها شده و دیگر قادر به ارائه تصویر مناسب نیستند. اما ب‏ام‏و ادعا کرده که در دوربین ‏های خود از عدسی‏های Gorilla Glass همراه با پوشش دفع ‏کننده آلایندگی استفاده کرده و دیگر اینکه موقعیت دوربین ‏های کناری به گونه‏ ای است که آب و گل و لای پاشیده شده به سمت آن به اطراف عدسی‏ دوربین‏ هدایت می‏شود.
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس