نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20394
زمان انتشار: 01 شهریور 1397 11:20:00

با بلندترین جرثقیل متحرک دنیا آشنا شوید

جرثقیل متحرک پیشرفته که 18چرخ دارد برای انجام امور خاصی نظیر بلند کردن ژنراتور 55 تنی توربین باد و بالا بردن آن تا ارتفاع 91 متری ساخته شده است.
با بلندترین جرثقیل متحرک دنیا آشنا شوید

 مجله ماشین - جواد علی پور صدری / جرثقیل 108 تنی Liebherr 11200-9.1 با دکل 47 پارچه خود قادر است وزنی بیش از 1180 تن را از زمین بلند کند، پس از جدا نمودن این دکل عظیم، اجازه تردد در جاده ‏های عمومی را نیز به ‏دست می‏ آورد، در حالی که پس از باز کردن قطعات دکل، پنج دستگاه کامیون برای حمل قطعات آن تا مقصد بعدی مورد نیاز است.

ساخت هر دستگاه از این جرثقیل ‏ها در شرکت «لیبهر» 8 ماه زمان می‏برد که هر کدام بسته به امکانات و توانایی ‏هایشان بین 5 تا 10 میلیون دلار قیمت دارند، تاکنون 10 دستگاه جرثقیل 11200-9.1 به مشتریان مختلف تحویل شده است.
مقاومت دکل هیدرولیک جرثقیل مورد بحث، پنج برابر فولاد مورد استفاده در سایر ادوات راه‏سازی است تا بتواند به ارتفاع 91 متر رسیده و با سوار کردن دکل الحاقی، بیش از 167 متر بالا رود، ضمن اینکه طول کابل فولادی آن 1372 متر است.
مهاربندی Y شکل تعبیه شده روی دکل، یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده این مجموعه است که با افزودن بر پایداری دکل، از خمیدگی جلوگیری کرده و از سوی دیگر، توان بالابری آن را افزایش می‏دهد. هر یک از چرخ‏ های تیوبلس این غول آهنین با پهنای 4/1 متر، قابلیت تحمل فشارهای مضاعف را دارند تا بتوانند توان 680 اسب‏بخاری نیروگاه 2/16 لیتری دیزل آن را به سطوح منتقل کنند.
چهار جک نگهدارنده این جرثقیل به ‏صورت X قرار می‏گیرند تا هنگام کار، ثبات جرثقیل را تضمین نمایند. این مجموعه که به قاب پیچش معروف است، از چپ شدن و پیچیدن مجموعه جلوگیری می‏کند. ناگفته نماند وزن 108 تنی اشاره شده، بدون دکل است و با نصب آن، وزن کل جرثقیل به دو برابر افزایش می‏یابد.
علاوه بر جک‏ های مورد بحث، بلندترین جرثقیل دنیا به تعدادی وزنه های تعادلی، متشکل از صفحات فولادی و قطعات بتونی با وزنی بین 5 تا 20 تن مجهز می‏شود تا بسته به وظیفه محوله، قادر باشد از عهده حفظ ثبات خود و ایجاد تعادل برای بالابری اجسام، برآید.
این جرثقیل کوه‏پیکر با دقت فراوان توسط کاربر کنترل شده و می‏تواند حرکاتی دقیق و مطمئن حتّی در زمان بالا بردن بارهای بسیار سنگین، انجام دهد. گفتنی اینکه جرثقیل یاد شده در زمان حرکت (بدون دکل) می‏تواند تا حدود 80 کیلومتر بر ساعت سرعت گرفته و پیمایشی مطمئن داشته باشد.
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس