نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20395
زمان انتشار: 01 شهریور 1397 11:41:00

گران‏ترین پلاک ‏های دنیا با شماره 1

برای یک شماره تلفن ‏همراه رُند چقدر حاضرید هزینه کنید؟ نظرتان درباره پلاک‏ رُند ماشین چیست؟ کاری که این روزها در کشورهای حوزه خلیج فارس، مبدل به تجارتی سودآور شده و هر از چند گاهی حتی رویدادی شبیه به حراج راه می ‏افتد و هرکه بالاترین قیمت را بدهد، رُندترین پلاک را می‏خرد!
گران‏ترین پلاک ‏های دنیا با شماره 1
مجله ماشین - مسیح فرزانه / شیوه قیمت‏گذاری آنها هم از فرمول ‏هایی ساده پیروی می‏کند، مثل استفاده از عدد تک رقمی، دو رقمی، نمونه‏ های جفت مانند 11 یا 22، اعداد 3، 4 و 5 گانه شبیه هم، اعداد آینه مثل 2332 و یا پیدا کردن سال تولد، هماهنگ کردن پلاک خانه با پلاک خودرو و ضمناً اینکه این پلاک قبلاً روی چه خودرویی و در تملک چه کسی بوده است! 
یکی از این پلاک ‏های گران‏قیمت با شماره F1 در دست «افضل کان» تاجر و طراح معروف ساکن «لندن» و مالک برند KAHN Design بوده که به کار تیونینگ خودروهای لوکس بریتانیایی مثل «رنجروور» و «بنتلی» مشغول است. او این پلاک را 6 سال پیش (سال 2008) با قیمت 477 هزار یورو خرید اما حالا حتی پیشهاد 7 میلیون یورویی برای فروش آن را رد کرده است! وی، چندی پیش در گفتگو با روزنامه Daily Mail بریتانیا و پس از آنکه شایعه فروش این پلاک سر و صدا کرد، عنوان داشت هیچ تصمیمی برای فروش آن ندارم، چون ارزشی بالاتر از اینها دارد! او که این پلاک F1 زرد رنگ را روی بوگاتی «ویرون» خود نصب کرده، می‏گوید با پول فروش این پلاک می‏توان 75 «رنجروور»، 600 فورد «فیستا» و 6 دستگاه بوگاتی «ویرون» خرید! 
سپتامبر سال 2012 نیز یکی دیگر از این‏گونه پلاک‏های خاص در «بریتانیا» با عدد X1 به مبلغ 20/1 میلیون پاوند فروخته شد اما اطلاعاتی درباره مالک آن انتشار نیافت. چندی پیش هم پلاک 1D حدود 380 هزار یورو به فروش رفت. یکی دیگر از این پلاک‏های ویژه VIP 1 بود که در سال 2004 با قیمت 74 هزار یورو برای خودروی پاپ ژان پل دوم (رهبر کاتولیک‏های جهان) خریداری شد اما دو سال بعد «رومن آبراموویچ»، تاجر مولتی میلیاردر آن را به قیمت 340 هزار یورو از پاپ خرید! 
اگر سری به خاورمیانه بزنیم، کمی ملاک انتخاب پلاک‏های رُند فرق می‏کند. مثلاً در اروپا افراد از مخفف نام و نام خانوادگی خود می‏توانند در پلاک استفاده کنند اما در این منطقه، اعداد هستند که سخن می‏گویند و در کشورهایی همچون «عربستان»، «امارات»، «قطر» و «عمان»، استفاده از پلاک‏های رُند و تک رقمی، مبدل به سرگرمی ثروتمندان و افراد خاندان‏های سلطنتی شده است! 
در حال حاضر، رکورد نقل‏و‏انتقال گران‏ترین پلاک در همین نزدیکی است! در امارات و با شماره «1». این پلاک، فوریه 2008 در بین فهرستی طویل از پلاک‏های تک و زیبایی مثل 1111، 32 و. . . به فروش رفت! مالک آن، «سعید خوری» تاجر اهل ابوظبی و 25 ساله است. وی برای خرید پلاک شماره «1» ابوظبی، مبلغی معادل 3/14 میلیون یورو پرداخت، آن را روی پاگانی «زوندا» نصب کرد و رکورد زد! این مبلغ، دقیقاً برابر با قیمت یک دستگاه فراری LM 250 بود که در حراج فروخته شد! در خصوص پرداخت این پول نیز وی گفته بود که این یک رقابت خانوادگی است!
البته در کشورهای عربی، ملاک انتخاب و در اختیار گرفتن پلاک با آمریکا کاملاً متفاوت است. برای مثال، در دوبی پلاک‏های 1 تا 15 و حتی 20 متعلق به خانواده سلطنتی بوده (مانند پلاک شماره 1 متعلق به شیخ محمد امیر دوبی و یا شماره 11 متعلق به فرزند وی) که این اتفاق در قطر و عربستان نیز می‏افتد. البته نوع دیگری از پلاک‏ها که نشانگر مدل خودرو نیز بوده در کشورهای حوزه «خلیج فارس» قیمت بالایی دارند، مانند پلاک 458 برای فراری 458، یا 599 برای فراری 599 و 911 برای پورشه 911 ! یکی دیگر از پلاک‏های گران‏قیمت ابوظبی، شماره «5» بود که چندی پیش با قیمتی معادل 8/6 میلیون دلار معامله شد. 
مدل دیگری هم در آمریکا و حتی چین وجود دارد که شما (باز هم به ‏صورت ویژه)‏ می‏توانید با اخذ مجوزهای خاص، سوار بر خودرویی چندین میلیون دلاری شوید که فاقد پلاک است!
در کشورمان نیز این مدل پلاک‏ها، البته در قالب 5 رقمی کم نیستند که بیشتر هم پشت خودروهای معمولی و ارزان قیمت داخلی (شاید به ‏دلیل اینکه هیچ‏گاه  مرجع رسمی برای فروش این پلاک‏ها وجود نداشته) نصب شده‏اند! مثل نمونه تصویرهای گرفته شده توسط عکاس این مقاله. با این حال، عموماً سال‏ هاست که در کشورمان این دید در خصوص پلاک‏های رُند وجود دارد که این‏گونه پلاک‏ها راحت‏تر و بیشتر جریمه می‏شوند!  

 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس