نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20444
زمان انتشار: 14 مهر 1397 12:38:00

علل افزایش سرقت خودروهای مجهز به فناوری کی لس چالش بین دزد و پلیس

عده ‏ای از شهروندان، کاهش گشت‏ های پلیس در شهر را دلیل اصلی افزایش سرقت اتومبیل ‏های پارک شده در معابر می‏دانند، اما کارشناسان حوزه امنیت نظر متفاوتی داشته و این موضوع را به افزایش تولید خودرو با فناوری کی لس (ورود و استارت بدون کلید) ربط می ‏دهند.
علل افزایش سرقت خودروهای مجهز به فناوری کی لس چالش بین دزد و پلیس

 مجله ماشین- مجید ابراهیمی نیا/ آمار پلیس، حاکی از افزایش 56 درصدی سرقت ماشین در انگلستان است، اما کارخانجات خودروسازی، مدعی ساخت مدل‏ هایی با امنیت بالاتر هستند. 


در سال 1992، بیش از 600 هزار اتومبیل در انگلستان به سرقت رفتند. با پیشرفت فناوری ‏های ارتقای امنیت خودروها، این آمار به‏طور چشمگیری کاهش یافت و در سال 2016 به 56 هزار خودرو رسید. اما در سال 2017، این رقم به 89 هزار دستگاه رسید که 56‏درصد افزایش را نشان می‏داد.
کارشناسان این افزایش را به فناوری کی لس ارتباط داده که سارقان خودرو با استفاده از روش ‏های پیچیده‏ ای مانند کد‏نویسی و طراحی مدارهای الکترونیکی، قادر به فریب دادن سامانه امنیتی خودرو شده، به راحتی در‏ها را باز کرده و اتومبیل را سرقت می‏ کنند. 
اما سرقت خودروی مدرن به راحتی امکان پذیر است؟ صنعت خودروسازی برای مقابله با این ضعف امنیتی، چه برنامه ‏ای دارد؟ 
اتومبیل‏ هایی با سیستم ورود بدون کلید، آنهایی هستند که راننده با همراه داشتن ریموت ماشین و بدون فشردن دکمه‏ ای، می‏تواند در‏ها را باز کرده و ‏ موتور را روشن کند. 
محتمل‏ترین دلیل دزدیده شدن این ماشین ‏ها، مجاورت ریموت خودرو با وسیله رله‏ای الکترونیکی موجود در منزل است که با سیگنال آن تداخل داشته و باعث رسیدن آن به گیرنده داخل اتومبیل شده و قفل در‏ها باز می‏ گردند. 
به وسیله همان سیگنال اشتباهی ساطع شده از رله، موتور نیز روشن شده و بنا به تمهیدات ایمنی، هنگام فاصله گرفتن از ریموت، خاموش نمی ‏گردد. لذا سارق تا زمانی که بنزین در داخل باک خودرو داشته باشد، می‏تواند از محل سرقت دور شود. این اتفاق به قدری مرسوم شده که حتی فیلم‏ های سرقت خودروهای مدرن در شبکه‏ های اجتماعی منتشر شده است.
درحال حاضر یک درصد از اتومبیل‏ های انگلستان دارای فناوری کی لس با عملکردی کاملاً مشابه با یکدیگر بوده و تعداد آنها در حال افزایش است. سارقان این اتومبیل ‏ها دارای مهارت ‏های فنی بالایی بوده و با یافتن روش آسان سرقت، درآمدهای بالایی کسب می ‏کنند. 
آنها پس از دزدین خودرو، دو گزینه پیش رو دارند. در روش اول که دارای ریسک بالاتر و سود بیشتری است، اتومبیل سرقتی را سریعاً از کشور خارج کرده و در بازار کشورهای اروپای شرقی به فروش می ‏رسانند. 
در روش دوم که دردسر کمتری دارد، خودروی سرقتی به مراکز اوراق برده شده و قطعات ارزشمند آن جدا و در بازارهای سیاه به فروش می ‏رسند. 
گستردگی این بازار پر درآمد و تقریباً بی‏دردسر باعث شده تا تعداد ماموریت‏ های پلیس به‏طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و پلیس انگستان با کمبود نیرو مواجه گردد. 
تنها راه حل موجود، افزایش نظارت‏های سختگیرانه در بازارهای خرید و فروش اتومبیل‏ ها و قطعات یدکی دست دوم و رفع مشکل امنیتی توسط شرکت‏های خودروسازی است. 
بنابراین، تعدادی از آخرین مدل ‏های تولید شده، دارای فناوری کی لس مقاوم در برابر تداخل رل ه‏ای بوده و مشکل امنیتی مورداشاره مرتفع گردیده است. ولی با این وجود، سارقین نیز بیکار ننشسته و راهکارهای متفاوتی را برای سرقت اتومبیل‏ها با فناوری بالاتر خواهند یافت. 

چگونه می‏توان مانع سرقت خودروی داری کی لس شد؟ 
 
1- استفاده از قفل فرمان. با فرض باز شدن در خودرو و استارت خوردن موتور اتومبیل، اگر راننده از قفل فرمان استفاده کرده باشد، بریدن میله آن برای ماهرترین سارقان نیز کاری دشوار و زمان بر خواهد بود. 
2- قرار دادن ریموت در کیف‏های مخصوص که مانع از ساطع شدن امواج به خودرو می‏ شوند. جنس این کیف‏ ها ترکیبی از فلز و روکش ‏های ضد امواج است. 
3- عدم اطمینان به افراد ناشناس جهت سپردن ریموت به آن‏ها. بعنوان مثال، در هنگام مراجعه به کارواش‏ ها و تعمیرگاه‏ ها، دادن ریموت به افراد آن مجموعه می‏تواند منجر به کپی مدار ریموت و سرقت اتومبیل گردد. 
4- استفاده از دوربین ‏های مدار بسته، می‏توان با محصور کردن فضای پارکینگ خودرو، افزودن در‏های ورود و خروج و نصب دوربین‏ های مدار بسته و آلارم، امنیت خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش داده و از انگیزه ‏های سارقین برای دزدیدن خودرو کاست. 
5- نصب نشان‏دهنده موقعیت خودرو. طبق آمار 96‏درصد از اتومبیل‏ های کشف شده پس از سرقت، دارای سامانه رهیاب و مکان‏یاب موقعیت جغرافیایی بوده‏اند که نشان‏دهنده میزان تأثیرگذاری این تجهیز در کاهش خطر سرقت بوده و نصب این مورد تقریباً ارزان قیمت برای خودروها در هر بازه قیمتی پیشنهاد می ‏گردد.

 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس