نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20595
زمان انتشار: 11 اسفند 1397 13:31:00
آیا اتومبیل می‏تواند بگوید شما مریض هستید؟

استفاده از خودرو در تشخیص آلزایمر

عادات رانندگی هر فرد بیش از هر پارامتری برملاکننده شخصیت اوست. براساس مطالعاتی که اخیراً انجام گرفته نحوه رانندگی افراد حتی می‏تواند معرف علائم اولیه ناراحتی ‏ها و نارسایی ‏های عصبی مانند بیماری آلزایمر باشد.
استفاده از خودرو در تشخیص آلزایمر

 مجله ماشین - مهندس کیوان بنی‏ هاشمی / این مطالعات تحت نظر یکی از استادان دانشگاه مینه سوتای آمریکا و از بخش روانپزشکی انجام گرفت و دستاورد آن این بود که چگونه افرادی با زوال شناختی و ادراکی معمولی (MCI) می‏توانند قابلیت‏های حافظه‏ای و شناختی خود را که سرآغاز بیماری آلزایمر است با نحوه رانندگی متفاوت نشان دهند. 

اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد ارائه‏دهندگان خدمات پزشکی می‏توانند با استفاده و به‏کارگیری اطلاعات به‏دست آمده از کامپیوتر خودروها، قبل از توسعه بیماری به آغاز آن پی برده تا بتوانند سریع‏تر و زودتر به معالجه بپردازند.
تحقیقات انجام شده از نظر تئوری می‏تواند اتفاق بیفتد. محققی به نام خانم سیلی (Seelye) و مؤلف همراه وی، از طریق پورت‏های تشخیصی که در خودروی آنها جاسازی شده بود، به پیگیری رفتار 28 راننده با میانگین سنی 82 سال برای مدت 206 روز، اقدام کردند. 
هفت تن از این شرکت‏کنندگان مبتلا به Mel یا زوال شناختی و ادراکی معمولی بودند و خانم سیلی دریافت که آن هفت نفر با تنظیم رانندگی خود تلاش در کاهش قابلیت‏های تقلیل یافته خود داشتند و زمان کمتری از رانندگی خود را در بزرگراه‏ها انجام داده و تردد بیشتر در خیابان‏ها و مسیرهای معمولی، ترجیح آنها محسوب می‏شد. 
صرف زمان کمتر رانندگی در اتوبان توسط افراد مبتلا به MCI تقویت‏کننده این نظریه بوده که آنها برای انجام رانندگی ایمن‏تر، نوعی خودتنظیمی انجام می‏دهند. از دیگر یافته‏های این تحقیق این بوده که این اشخاص مسافت کمتری را رد طول روز طی نموده و این روند کاهشی به مرور زمان ادامه پیدا کرده و بیشتر می‏شود. 
تیم تحقیقاتی برای رسیدن به یک جمع‏بندی، شروع به جمع‏آوری اطلاعات به‏دست آمده از تعداد دفعات رانندگی شرکت‏کنندگان، میزان طول مسیری طی شده و مجموع زمانی که آنها در بزرگراه‏ها و اتوبان‏ها طی کرده‏اند و در نظر گرفتن تفاوت‏های زمانی و مسافتی بین آنها کردند و برای این منظور از ابزار موجود در بازار و اتصال آنها به پورت عادت های رانندگی ما (Our Driving Habits) برای جمع‏آوری اطلاعات، استفاده کردند. 
رانندگی یک فعالیت آگاهانه برحسب نیاز است البته براساس اظهار نظر خانم سیلی و ایشان پیشنهاد و توصیه می‏کند که در هر وضعیت پزشکی، عصبی و.... که بر روی ادراک و شناخت تأثیرگذار باشد، مانند تفکیک توجه، حافظه یا زمان واکنش، از طریق اطلاعات به‏دست آمده از OBD مورد شناسایی قرار گیرد.
براساس مطالعات اولیه، انستیتوی ملی سلامت بودجه‏ای را در اختیار خانم سیلی قرار داد تا وی طی مدت 4 سال مشاهدات خود را در مورد 130 شهروند سالخورده که در ابتدا هیچ‏گونه علائمی از جنون و زوال عقل نشان نمی‏دادند، به‏صورت تحقیق جامعی آماده و ارائه دهد. 
در این تحقیق این امکان به‏وجود آمد که با استفاده از لباس های مخصوصی، وضعیت رانندگی شرکت‏کنندگان با هدف مشخص کردن اینکه چه رفتارهایی می‏تواند علائمی از زوال عقل و شروع آن باشند، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. 
وقتی داده‏های مربوط به نحوه رانندگی به موارد کاملاً مشخصی مانند اطلاعات شخصی، پزشکی و خصوصی مرتبط و متصل شود، بنابراین تشخیص زودهنگام بیماری زوال مغز دور از انتظار نیست. 
حال اگر خودروسازان به انتقال اطلاعات نموده یا شرکت‏های ارائه دهنده خدمات پزشکی و سلامتی به بازارایی و فروش مانیتورهای OBD خود، اقدام کنند، کلاهبرداران ممکن است توانایی جلوگیری یا رهگیری آنها را به راحتی به‏دست آورده که البته این ادعای آقای لی تییِن (lee Tien) یکی از وکلای شرکت Electronic Frontier Foundation است. 
در پاسخ به چنین دیدگاهی باید گفت هنوز بدگمانی نسبت به چنین چیزی زود است. در حال حاضر این اطمینان داده شده که حداقل بعضی از افرادی که در معرض زوال عقل قرار دارند به‏طور طبیعی سعی می‏کنند خود را با شرایط جدید عقلی وفق داده و عادات رانندگی را با شرایط جدید هماهنگ نمایند و اینکه خودرو بتواند در تشخیص بیماری کمک کند، موضوع قابل تحسینی خواهد بود. 

 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس