نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20631
زمان انتشار: 26 اسفند 1397 13:20:00

شاخ به شاخ دنا پلاس و آریو اتوماتیک

ایران خودرو و سایپا، دو خودروساز ایرانی که از دیرباز به‌جای رقابت، پیمان دوستی باهم برقرار کردند، پس از سالیان سال بالاخره با صدقه‌سری چینی‌ها خودروهایی به بازار عرضه می‌کنند که به نوعی در مقابل هم قرار می‌گیرند. اتفاقی که نه با هدف رقابت، بلکه در جهت بازاریابی شکل گرفته و به یک رقابتی ناخواسته بدل شده!
شاخ به شاخ دنا پلاس و آریو اتوماتیک

مجله ماشین - در هر صورت با وجود تمام نابسامانی‌های موجود در اوضاع کشور، دو شرکت ایران خودرو و سایپا اکنون برخلاف تقسیم سهمی از بازار، محصولاتی مشابه را به بازار عرضه می‌کنند. ایران خودرو پس از سالیان سال و سود حاصل از فروش انواع و اقسام سمند، بجای به‌روز‌رسانی این خودرو برای حامیان مجبور محصولات داخلی، خودرویی به نام دنا به بازار عرضه کرد. اما ظاهرا فروش حاصل از خودروهای پیشین هیچ سودی برای این شرکت به ارمغان نیاورده و هزینه توسعه و طراحی پیش از تولید این خودرو را نیز باید مشتریان بپردازند!


در هر صورت ایران خودرو با عرضه دنا پلاس، رقیبی بسیار جدی برای بسیاری از خودروهای چینی به بازار عرضه کرد. زیباترین محصول ایرانی که از امکانات مناسبی نیز بهره می‌برد که اگر از گیربکس اتوماتیک فاکتور گرفت، نه‌تنها چیزی از چینی‌ها کم ندارد، بلکه تا حدودی قدرتمند نیز ظاهر شده است.

همزمان شرکت دوست و همسایه سایپا نیز با عرضه محصول چینی شرکت Zotye ، خودروی قابل‌قبولی در سطح قیمتی خود به بازار فرستاده است. خودرویی که از لحاظ ابعاد و اندازه در کنار دنا پلاس قرار می‌گیرد. این خودرو که چند سالی است در ناوگان تاکسیرانی کشور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به یکی از محصولات قدیمی تویوتا (تویوتا آلیون) شباهت دارد که ظاهرا به‌نظر می‌رسد زوتی این طرح را از شرکت تویوتا خریداری کرده است.

در هر صورت اگرچه کامل‌ترین محصول ملی تا به امروز، یعنی دنا پلاس، فیس‌لیفتی ماژور از اولین خودروی ملی به نام سمند به‌شمار می‌رود، اما از مقبولیت و اعتبار به مراتب بیشتری از محصولات چینی در ایران برخوردار است و همین کافی است تا این خودرو زنگ خطری برای رقیبانش به صدا درآورد. همچنین ناگفته نماند که پیش از این هم ویژگی‌هایی همچون هندلینگ مناسب و موتورهای سرحال تر (با وجود قدیمی تر بودن) یادگاری بود که از پژو در دل محصولات وطنی جا مانده بود. همان چیزی که محصولات چینی (ارزان‌قیمت) ضعف خود را همیشه در این موارد نشان داده‌اند و جبران این ضعف‌ها با سانروف و مالتی‌مدیا و خطوط کرومی روی بدنه نیز جبران نشد!
در اینجا سعی داریم دو محصول هم‌کلاس ایران‌خودرو و سایپا، یعنی دنا پلاس و آریو را با یکدیگر مقایسه کنیم. از دیگر دلایل مقایسه این دو خودرو، قیمت بازار تقریبا یکسان این دو، با توجه به عدم عرضه خودروسازها است. 

طراحی ظاهری:
دنا پلاس
جلو پنجره‌ای مردانه، بزرگ و خشن به همراه خطوط کمر شناسنامه اصلی دنا پلاس را تشکیل می‌دهند. سانروف و ۴ کیسه‌هوا (در مدل‌های جدید ۲ کیسه‌هوا!) از امکانات قابل‌توجه این خودرو به‌شمار می‌روند که بسیار به مذاق ایرانیان خوش آمده است. این خودرو برخلاف نمونه معمولی دنا، که تفاوت کمتری با سمند داشت، از دوربین دنده عقب نیز در کنار سیستم مالتی‌مدیا بهره می‌برد. تغییر گرافیک چراغ‌های جلو و عقب، چراغ‌های جلو مجهز به لامپ طرح نئون و چراغ روشنایی ‌در‌ روز (DayLight)، تغییر استایل جانبی خودرو (درب‌ها به همراه شیشه لچکی عقب، دستگیره‌‏ها و گلگیرها)، صندلی‌های تمام‌برقی  جلو (8 حرکته)، آینه‌های جانبی جدید با قابلیت تاشونده اتوماتیک، آنتن سقفی جدید (Shark fin)، چراغ روشن کننده فضای پایین پا در درب‌های جلو (Foot lamp) و جا‌عینکی از جمله تغییرات دنا پلاس نسبت به دنای معمولی به شمار می‌رود. 

آریو، سایپا S300، زوتی Z300، تویوتا آلیون!
ساده، اصولی، بی زرق و برق! سادگی و وقار در هر 4 طرف آریو نمود پیدا می‌کند. این خودرو با‌توجه به طراحی ژاپنی خود، بر خلاف دنا پلاس از طراحی روان و بی آلایشی بهره می‌برد. اصول طراحی تا حدودی در این خودرو رعایت شده است و همانند اغلب چینی‌ها سعی در بالابردن کلاس خود ندارد! چراغ‌های تقریبا مستطیل شکل جلو، بدنه حجیم، چراغ‌های بزرگ عقب و رینگ‌های کوچک قرار گرفته در زیر آریو، نشان از اقتصادی بودن این خودرو می‌دهند. اگرچه این روزها هیچ خودرویی در ایران اقتصادی و ارزان نیست. 
در هر صورت این دو خودرو از نظر طراحی در نقطه‌ مقابل هم قرار می‌گیرند و دنا پلاس از طراحی لوکس‌تر و مهیج‌تری نسبت به آریوی باوقار بهره می‌برد.
 


 

طراحی داخلی
دنا پلاس از کابینی مشابه با دنای معمولی، اما با امکانات بیشتری بهره می‌برد که طراحی قابل‌قبولی نیز دارد. صندلی‌های 8 جهته برقی، سانروف، سیستم مالتی‌مدیا به همراه دوربین دید‌ عقب و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک از نقاط قوت این عضو از خانواده سمند به حساب می‌آید. 
با این حال آریو نیز از این نظر دست کمی از دنا پلاس ندارد. سادگی نمای بیرونی به کابین آریو نیز سرایت کرده است تا شاهد هماهنگی جالب‌توجهی در یک محصول چینی باشیم. ضمن تشکر از چینی ها بابت دست نزدن به طراحی این خودرو، کیفیت متریال مورد استفاده در نگاه اول در برخی قسمت‌ها مناسب‌تر از رقیب ایرانی خود ارزیابی می‌شود. همچنین سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سانروف، و سیستم مالتی‌مدیا به‌همراه دوربین عقب در تیپ‌های بالایی این خودرو (تیپ رویال) نیز وجود دارد. با این حال فقدان صندلی‌های برقی، آریو را از نظر امکانات در پس دنا پلاس قرار می‌دهد.
در کل کابین هر دو خودرو مناسب ارزیابی می‌شود و همانند نمای بیرونی، کابین دنا از طراحی مهیج‌تر اما فضای تنگ‌تری نسبت به رقیب چینی خود بهره می‌برد.

 


 

پیشرانه و عملکرد
موتور 1.7 لیتری دنا با حجم دقیق 1646 سی‌سی، 115 اسب‌بخار نیرو و 157 نیوتون‌متر گشتاور را از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی قدیمی در اختیار لوکس‌ترین محصول وطنی قرار می‌دهد. این موتور که تنها در خانواده سمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، از عملکرد رضایت بخشی بخصوص در بحث مصرف سوخت برخورار است. 
با این حال پیشرانه آریو نیز تفاوت چندانی از نظر توان با پیشرانه ملی ایران خودرو ندارد و با 1.6 لیتر حجم، 3 اسب‌بخار قدرت و 6 نیوتون‌متر گشتاور کمتری نسبت به دنا تولید می‌کند. با این حال با‌توجه به رقابت از جنس قیمت و اندازه این دو خودرو، نمونه اتوماتیک این خودرو صلاحیت رقابت با دنا پلاس مجهز به دنده دستی را کسب کرده است. گیربکس 4 سرعته اتوماتیک قرار گرفته بر روی این خودرو، کاملا آرام و بی‌رمق عمل می‌کند که باعث می‌شود این خودروی چینی در بحث شتاب حرفی برای گفتن نداشته باشد. از دیگر نقاط ضعف این خودرو نیز می‌توان به صدای آزاردهنده پیشرانه آن اشاره کرد که در دورهای بالایی کاملا از رقیب ایرانی خود شکست می‌خورد.
با این حال هر دو خودرو از سیستم تعلیق مناسب با خیابان‌های ایران بهره می‌برند و نرمی قابل قبولی را به سرنشینان خود هدیه می‌دهند.

نتیجه‌گیری:
هم‌اکنون در بازار دنا پلاس مجهز به دو کیسه‌هوا با قیمت حدود 125 میلیون تومان معامله می‌شود. این در حالی است که آریو با گیربکس اتوماتیک و دو کیسه‌هوا بیشتر، با 120 میلیون تومان به‌سختی معامله می‌شود. اگرچه این روزها خرید و فروش هر خودرویی به سختی انجام می‌گیرد، اما قیمت بیشتر دنا پلاس در بازار، می‌تواند نتیجه استقبال بیشتر مردم از این خودرو باشد. 

فردین محمدسور
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس