نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20705
زمان انتشار: 21 اردیبهشت 1398 11:13:00

6 ماه تا 1 سال حبس برای مخدوشی پلاک موتورسیکلت

مخدوشی پلاک موتورسیکلت نیز همانند مخدوشی پلاک خودرو است و در صورت ارتکاب ضمن توقیف موتورسیکلت، راکب به مرجع قضایی معرفی خواهد شد که 6 ماه تا 1 سال حبس برای این جرم و تخلف در نظر گرفته شده است.
 6 ماه تا 1 سال حبس برای مخدوشی پلاک موتورسیکلت

 به گزارش مجله ماشین به نقل از خبرخودرو/ معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا اعلام می کند که مخدوشی پلاک موتورسیکلت نیز همانند مخدوشی پلاک خودرو است و در صورت ارتکاب ضمن توقیف موتورسیکلت، راکب به مرجع قضایی معرفی خواهد شد که 6 ماه تا 1 سال حبس برای این جرم و تخلف در نظر گرفته شده است.


سرهنگ عین الله جهانی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو درخصوص ارتکاب جرم مخدوشی پلاک موتورسیکلت ها اظهار داشت: درخصوص مخدوشی پلاک، برخورد با موتورسیکلت نیز مشابه با خودرو است و در صورت مشاهده، پلیس این دسته از موتورسیکلت ها را متوقف می کند و به استناد عنوان و عبارت قانونی که در ماده 720 قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات وجود دارد به دلیل دستکاری در اعداد و ارقام پلاک و یا پوشاندن آن ضمن انتقال به پارکینگ به مرجع قضایی و دادسرای مربوطه معرفی خواهند شد تا برخورد لازم قانونی با آنها صورت گیرد.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا افزود: ترخیص وسیله نقلیه نیز منوط به دستور مرجع رسیدگی کننده بوده و برای این افراد برابر ماده 720 بخش تعزیرات از 6 ماه تا 1 سال حبس پیش بینی شده است. بنابراین پوشاندن پلاک موتورسیکلت، دستکاری در اعداد و ارقام و یا هرگونه اقدامی که باعث شود پلاک به صورت تعمدی از دید افراد و پلیس پنهان شود -اگر با نگاه کارشناسی پلیس تعمدی بوده باشد- عینا به مرجع قضایی گزارش داده می شود.

وی درخصوص تعدد تخلفات راکبین موتورسیکلت در سطح شهرها و برخورد پلیس با آنها گفت: پلیس در حد توان و امکانات و مقدورات با موتورسیکلت های متخلف نیز برخورد می کند و روزانه شاهد توقیف تعداد زیادی از موتورسیکلت های متخلف بر اساس ماده 20 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی توسط همکاران در راههای درون و برون شهری سراسر کشور هستیم و به همین ترتیب تعداد کثیری از راکبان متخلف موتورسیکلت اعمال قانون می شوند اما با توجه به فراوانی تعداد موتورسیکلت که بیش از 11 میلیون دستگاه موتورسیکلت در کشور وجود دارد، تحرک و تخلفات موتورسیکلت ها کاملا به چشم آمده و محسوس است و در نگاه اول شهروندان فکر می کنند که برخوردی با موتورسیکلت ها صورت نمی پذیرد درحالیکه اگر از پارکینگ ها بازدید شود ملاحظه می شود که دریایی از موتورسیکلت ها در پارکینگ ها توسط پلیس توقیف شده و حتی بعضی از آنها در پارکینگ رسوب کرده و مالکین برای ترخیص و تحویل آن رغبتی نشان نمی دهند.

سرهنگ جهانی تصریح کرد: در تهران 3.5 میلیون دستگاه موتورسیکلت وجود دارد که از این تعداد ممکن است 10 درصد مرتکب تخلف شوند که البته تعداد زیاد و چشم گیری خواهد بود. به عبارتی تعداد موتورسیکلت در شهری مانند تهران زیاد و حدود 3.5 میلیون دستگاه بوده که اکثرا تحت استفاده و در حال تردد در سطح شهر هستند و اکثریت آنها مقررات را رعایت می کنند اما اقلیتی هستند که برخی مقررات را رعایت نمی کنند اما با توجه به تعداد، این اقلیت نیز تعداد زیادی است که تخلفات آنها در سطح شهر به چشم می آید.
 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس