نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20865
زمان انتشار: 27 تیر 1398 11:08:00
مقایسه کراس های گران قیمت

ساندرو استپ وی بخریم یا برلیانس C3 Cross ؟

اوضاع و احوال نابسامان این روزهای بازار خودرو، حق انتخاب را از خریدار گرفته و هرچه قدر هم که سبک و سنگین کرده و بودجه خود را افزایش می دهد، باز هم نمی تواند گزینه های متعددی را در سبد انتخاب داشته باشد. بازه های قیمتی بازار جابجا شده اند و در گستره 160 تا 180 میلیون تومان، حالا دو بازیگر مونتاژ داخل وجود دارند که هر دو هم توسط پارس خودرو تولید می شوند، یعنی رنو ساندرو استپ وی و برلیانس کراس. باید دید کدامیک از ارزش خرید بهتری برخوردارند.
ساندرو استپ وی بخریم یا برلیانس C3 Cross ؟

 مجله ماشین - سلمان امیدبخش/ این دو خودرو در اصل نمونه های قدکشیده مدل های رنو ساندرو و برلیانس H320 بوده که آنچنان با گونه های هاچ بک خود تفاوتی ندارند و بیشتر به دلیل تغییرات ظاهری مختصر، نظر خریداران را به خود جلب می کنند. استپ وی پس از عرضه موفق ساندرو به بازار آمد و در همان ساعت های اولیه ثبت نام اینترنتی، حدود 4 هزار نفر متقاضی پرشور، برایش دندان تیز کردند که به طور حتم 90 درصد از آنها را دلال ها تشکیل می دادند. 

استپ وی از چراغ های جلو، رینگ ها و ارتفاع بیشتری نسبت به ساندور سود برده، اما اساس دیگر قسمت ها تغییری نکرده و حتی در بحث تعلیق، پیشرانه و جعبه دنده با آن یکسان است. این مورد برای C3 Cross هم به همین صورت دنبال شده و می توان گفت که نسبت به نمونه هاچ بک زیباتر است. 
در داخل استپ وی، طراحی ساده و بعضا کسل کننده در نگاه اول ممکن است چندان به مذاق خریدار خوش نیاید، ضمن اینکه صندلی های آن هم راحت نبوده و مانند تندر 90 در نقطه بالایی نصب شده و دید راننده به جلو حالتی عمود بر جاده دارد که در مسافت های طولانی باعث خستگی وی خواهد شد. اما فضا سازی آن در جلو مناسب بوده و در عقب هم پذیرفتنی است. 
در برلیانس اما ترکیب رنگ های کرم و استفاده از قطعات کرومی، حال و هوای بهتری به داخل کابین بخشیده، ضمن اینکه وجود سانروف در القای حس بیشتر فضا و پرنور بودن کابین هم نقش بسزایی دارد. راننده در صندلی های کراس بیشتر فرو رفته و تسلط بهتری هم دارد. دیگر سرنشینان هم از فضای خوبی در جلو و عقب سود می برند. 
سطح تجهیزاتی برلیانس به طور حتم از استپ وی بیشتر است، اما برتری رنو در زمینه کیفیت قطعات و مونتاژ آنها در داخل کابین است. ضمن اینکه این مورد در بدنه و کیفیت رنگ استپ وی به چشم آمده و از همتای چینی خود برتر است. اما برلیانس به دلیل شباهت به سری 1 ب ام و د مدل 2006، جذاب تر از رنوی زمخت و پرحجم است. 
برتری استپ وی در بخش فنی است و با سود بردن از پیشرانه معروف و پربازده تندر 90 که به خوبی با گیربکس اتوماتیک آن هماهنگ شده، نظر خریداران را به خود جلب خواهد کرد. البته در شروع حرکت رنو کمی کند بوده اما در ادامه به خوبی شتاب می گیرد. صدای موتور در دورهای بالا بیش از حد بوده و فرمان آن هم مانند هاچ بک ساندرو سفت است. ضمن اینکه نباید پایداری و هندلینگ بالایی را از استپ وی انتظار داشته باشید. ولی در عوض ترمزهای خوب و قابل اطمینانی دارد.
در مقابل، برلیانس کراس از پیشرانه ارتقا یافته 65/1 لیتری سود برده که نسبت به نمونه های 1500 سی سی چند اسب بخار قدرت بیشتری تولید می کند، اما این موتور با گیربکس چهارسرعته آن هماهنگ نیست و در تعویض دنده ها سنگینی احساس می شود. کیفیت ترمزگیری آن هم معمولی بوده و در مانورهای تند و مسیرهای پرپیچ و خم، لرزش فرمان و اتاق کاملا احساس می شود. این دو کراس برای جوانان مجرد و خانواده های کم جمعیت گزینه های مناسبی هستند، اما نباید از آنها صندوق بار جاداری را انتظار داشته باشید. حال به این سوال می رسیم که کدامیک برای خرید گزینه و معامله بهتری است؟
جدا از اینکه هر دو خودرو مانند همه مدل های موجود در بازار کشورمان، قیمتی غیرمنطقی دارند، اما استپ وی حدود 20 میلیون تومان نسبت به برلیانس گران تر بوده که رقمی قابل تامل است. ولی از طرف دیگر، استهلاک پایین تر، کیفیت بهتر مونتاژ و دوام بالاتر بخش فنی می توانند در طول سال های مالکیت، پرداخت مبلغ بیشتر را توجیه کنند. ضمن اینکه دسترسی به قطعات رنو هم بهتر از همتای چینی خود بوده و ارزان تر هستند. 
در مقابل، برگ برنده برلیانس، ظاهر زیباتر و سطح تجهیزاتی بیشتر است که برای گروهی از علاقمندان نسبت به دوام و قوای فنی برتر، از اولویت بیشتری برخوردار بوده اما در نهایت، ساندرو استپ وی برنده این رویارویی است که علاوه بر مدل های صفر کیلومتر، در گونه های کارکرده سال 1395 هم می تواند خریداری شود، موردی که برای برلیانس به دلیل افت کیفی قابل توجه و گران قیمت بودن و کمبود قطعات، ریسک بزرگی خواهد بود، ضمن اینکه خروج این برند چینی از کشور، در سال های آینده برای مالکین و مشتریان در رابطه با تامین قطعات و انجام تعمیرات، مشکل ساز خواهد شد.  
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس