نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 21014
زمان انتشار: 16 شهریور 1398 11:07:00
خودرو از مسیرهایی عبور می کند که تاکنون هیچ خودروی دیگری قادر به انجام آن نشده است

آفرودر روسی SHERP برای جدال با طبیعت

این خودرو که توسط روس‏ها طراحی شده و با همکاری اوکراینی‏ ها و کانادایی‏‏ ها تولید و مونتاژ می‏شود و نمونه ‏ای دو زیست (Amphicar) است. ابعاد آن به یک وانت بار کوچک ژاپنی شباهت دارد با این تفاوت که تایرهای آن فوق‏العاده بزرگ و 63 اینچی هستند.
آفرودر روسی SHERP برای جدال با طبیعت

 مجله ماشین-  کیوان بنی ‏هاشمی/ ساحل دریاچه CASS در ایالت مینه سوتای شمالی ایالات متحده که در اکثر اوقات یخ ضخیمی روی آن را پوشانده میزبان گروهی از کارشناسان است تا قابلیت های آفرودری عجیب را آزمایش نمایند. قطر یخ حدود 92 سانتی‏متر بوده و عمق آب هم به 9 متر می‏رسد و گروه آزمایش تصمیم داشت که یخ را شکسته و به داخل آب نفوذ کند، این کار باعث وحشت ناظرین و جیغ کشیدن‏های کودکانه گزارشگر داخل خودروی SHERP می‏شود، اما راننده گیربکس را در دنده 2 قرار داده و با حرکت آرام 5 کیلومتر برساعت، همانند یک قایق پارویی راه را در میان آب باز می‏کند.  

این مدل در رسانه‏های عمومی از معروفیت زیادی برخوردار بوده زیرا می‏تواند در مسیرهایی عبور کند که تاکنون هیچ خودروی دیگری قادر به انجام آن نشده است. کابین آن فاقد هر گونه جذابیت و تجملی است اما از جنبه‏های عملیاتی بالایی برخوردار بوده و در آن محفظه‏های کوچکی برای جای دادن اشیاء کوچک قرار دارد و تعداد قابل توجهی پورت‏های USB و خروجی برق 12 وات تعبیه شده است. 
دیواره‏های صندوق بار از حلقه‏های نایلونی به سبک ارتشی پوشیده شده که می‏توان به هر شکلی آرایش آنها را تغییر داد. یک ردیف از 10 سوئیچ در قسمت دیواره جلویی آن نصب شده و مجموعه صفحات نمایشگر و عقربه‏ها در قسمت بالای سر راننده و جاییکه سقف با شیشه بزرگ جلو تماس پیدا می‏کند، قرار گرفته‏اند و از طریق گیره‏هایی به آن متصل می‏شود. 
گیج نشانگر میزان فشار باد تایرها به‏گونه‏ای کاملاً برجسته روی ستون جلویی سقف نصب شده چون میزان فشار باد تایرها و تنظیم آن در دینامیک SHERP اهمیت فراوانی دارد. بدنه و پوسته آن از فولاد و آلومینیم مقاوم ساخته شده که می‏تواند روی آب شناور شده و سازه رول شکل نقش تقویت‏کننده را دارد و صفحه‏ای ضخیم همانند حائلی محافظ کف آن است.
چنانچه تایرهای آن را از هوای فشرده انباشته کرده و میزان فشار داخل آنها را به 3 پاوند بر اینچ مربع برسانید فاصله کف SHERP تا زمین معادل 5/58 سانتی‏متر خواهد بود.
مجموعه موتور و خط انتقال نیرو در این خودرو در داخل بدنه آن قرار گرفته و اگر در حین حرکت در آب مشکلی مانع ادامه حرکت شود، راننده می‏تواند بدون نیاز به خارج شدن از آب به رفع آن اقدام کند، 
اما یکی از تنها راه‏هایی که می‏تواند منجر به صدمه دیدن موتور و خط انتقال نیرو شود، این است که در حال حرکت با دنده سنگین آن را به مانع محکمی بکوبید. 
میزان نیروی گشتاور تولیدی گیربکس در دنده‏های سنگین به قدری بالا است که به راحتی می‏تواند به موتور آسیب وارد کند. انتقال نیرو از موتور و گیربکس به چرخ‏ها از طریق زنجیر انجام می‏گیرد که قطر آن چهار برابر بیش از آن چیزی است که مورد نیاز است.  
در SHERP از سامانه فنربندی به آن شکلی که می‏شناسیم، خبری نیست چون ضربات وارده تماماً توسط تایرهای غول‏پیکر آن جذب می‏شود و تأثیر تایرها در کیفیت سواری این آفرودر و میزان کشش آن بالا است. 
SHERP دارای گیربکس 5 سرعته دستی بوده که در بخش میانی نصب شده است. برای چرخاندن و تغییر مسیر حرکت راننده می‏تواند با استفاده از یک جفت اهرم این کار را انجام دهد. هر اهرم دارای دو مرحله بوده که در صورت کشیدن آرام، دو چرخی که در جهت آن هستند ارتباطشان با کلاچ قطع شده و نیرو به آنها انتقال پیدا نمی‏کند. 
چرخش SHERP همانند تانک است یعنی نیرو به چرخ‏های بیرونی دایره پیچ فرستاده شده و چرخ‏های داخل پیچ فقط حالت سر خوردن را انجام می‏دهند. چنانچه راننده اهرم را با تمام قدرت حرکت دهد ترمزهای هیدرولیکی فعال شده و دور زدن سریع‏تر و در دایره کوچک‏تری انجام می‏گیرد. 
کشیدن هر دو اهرم به‏صورت هم‏زمان باعث ترمزگیری به خط مستقیم می‏شود .
رانندگی با این آفرودر عجیب و غریب لذّت‏بخش است چرا که با آن می‏توانید به هر جا سفر کرده و از هر مانعی عبور نمایید. 
SHERP به دو سامانه گرمایش، مخزن باتری و سوخت با ظرفیت 67 لیتر مجهز شده ‏که می‏توانید از آن در مکان‏هایی که به شبکه برق سراسری دسترسی ندارند، برای چندین هفته استفاده کنید. میزان ذخیره سوخت می‏تواند روزی 12 ساعت و برای مدت 10 روز خودرو را روشن نگه دارد.  
در سال 2017 دو دستگاه SHERP تمام طول سرزمین روسیه را از قسمت غربی آن تا اقیانوس اطلس را بدون استفاده از مسیرهای جاده‏ای و مواجه با ناکارآمدی فنی طی کردند که مسافتی بالغ بر حدود 10 هزار کیلومتر بود. 
SHERP با قیمت 119 هزار دلار برای همگان ساخته نشده چون حداکثر سرعت 40 کیلومتر برساعت نمی‏تواند برای بسیاری جذاب باشد ولی همین ویژگی آن را به یک نمونه بیابانی منحصربه‏فرد تبدیل کرده و اصولا خودروهای خاص برای افراد و اهداف خاص ساخته می‏شوند.  
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس