نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 21321
زمان انتشار: 29 دی 1398 12:51:00
کمند اندازی پلیس برای به دام انداختن خودرو

توقف خودروی مجرمین با Grappler

عملیات تعقیب و گریز پلیس با مجرمان، اغلب منجر به بروز حادثه می‏شود که ممکن است حتی جان انسان‏های بی‏گناه در اثر سماجت خلافکاران به خطر بیفتد و همین واقعیت باعث شد که آقای «لئونارد استاک» خواب به چشمانش نرود چرا که تعقیب مجرمی توسط وی باعث شده بود که ستون فقرات یک نفر ازشهروندان به شدت صدمه ببیند و به همین دلیل ایده اختراع ابزاری را برای کمک به مأموران پلیس برای پایان دادن ایمن به تعقیب مجرمان مطرح کرد.
توقف خودروی مجرمین با Grappler

 مجله ماشین / ایده وی در واقع کمندی بود که می‏توانست با چنگ زدن بر چرخ و تایر خودروی مجرم، آن را از حرکت باز دارد. حرفه اصلی آقای Stock، مرمت پوشش سقف منازل است و ضمن اینکه ذاتاً فردی آچار به‏دست و جوشکار حرفه‏ای بود بنابراین وی نمونه اولیه ایده مفهومی خود را روی اتومبیل خود شروع و سریعاً ثابت کرد که تئوری مبنی بر اینکه چرخ‏های در حال حرکت خودرو می‏تواند به سرعت و به راحتی بندها و تسمه‏ها را به دور فرد پیچیده و آنها را با قدرت تمام تایرها را در بر گیرند عملی کرد.

نمونه اولیه دستخوش تغییرات متعددی شد که هزینه تمامی آنها بر عهده خود آقای استاک بود و آخرین Grappler (ابزاری شامل چندین قلاب برای نگه داشتن چیزی) از شبکه نایلونی به قطر 5 سانتی‏متر سود می‏برد که در آزمایش مقاومت توانست فشاری معادل 20 هزار پاوند را تحمل کند و در بسیاری از نمونه‏ها این میزان به دو برابر یعنی 40 هزار پاوند قابل افزایش بود.
Grappler در حکم نردبانی از شبکه و تور بود که کناره‏های آن به طول حدود یک ونیم ‏متر و شامل دو لایه از رینگ‏های فلزی، شش پله نردبان را که پهنای آنها 132 سانتی‏متر بود، به یکدیگر متصل می‏کرد. پله جلویی دارای بالشتک‏هایی بود که در شرایط بارانی باعث تسهیل درگیر شدن با تایر می‏شد.
کمند و افساری که این شبکه نردبانی را به خودروی پلیس متصل می‏کند دارای طول‏ مختلف بوده تا بتواند نیازهای مختلف را تأمین کند و به‏گونه‏ای آکاردئونی به یکدیگر بخیه خورده تا به تدریج که خودروی مجرم و خلافکاری را که سرعت حرکتش کاهش پیدا می‏کند، بتواند جمع شود. معمولاً طول این شبکه و افسار آن در حالت کشیدگی کامل بین 9 تا 12 متر بوده که حدود 5/4 متر آن دارای بخیه و کوک است. این تور یا تسمه باید بعد از هر بار درگیر شدن با تایر خودروهای خلافکاران تعویض شود. 

چگونه این کمند به خودروی شخص بزهکار می رسد؟
در خودروی پلیس با فشردن دکمه، دو بازویی که لولاهای آن رو به پائین باز می‏شوند، از جای خود خارج گردیده سپس با استفاده از فشار گاز نیتروژن در سیلندرهایی خاص، کانال فولادی L شکل از هر یک از دو بازو بیرون آمده و باعث افزایش طول آن می‏شود که این امر باعث خارج شدن نردبان توری از محل خود و قرار گرفتن در موقعیت مورد نظر می گردد. 
توجه داشته باشید که چنگ‏زننده (Grappler) با وزنی معادل 82 کیلوگرم، استحکام بالایی داشته و عملکردی همانند بازوی کششی دارد و وجود برجستگی‏هایی روی آن بکارگیری تور را تسهیل می‏کند.  
پس از آنکه خودروی پلیس به پشت ماشین خلافکاران می‏رسد، به 18 سانتی‏متر فاصله تا زمین نیاز دارد تا Grappler بتواند از قسمت زیر خودروی مظنون به سوی محفظه داخل گلگیر حرکت کند. برای آنکه Grappler بتواند به فضای پیرامونی تایر برسد، کافی است سرعت نزدیک شدن به آن حدود 8 کیلومتر باشد، سپس تور خود را به دور اکسل عقب انداخته و باعث متوقف شدن خودرو می‏شود. 
چنانچه اتومبیل متوقف نشد، مأمور پلیس می‏تواند با ترمز کردن آن را مجبور به توقف کند مگر آنکه خودروی مجرمین بزرگ‏تر و سنگین‏تر از ماشین پلیس باشد. کمند پرتاب شده در هر لحظه و در شرایط بحرانی می‏تواند توسط مأمور پلیس خلاص و رها شود. 
Grappler می‏تواند به خطوط انتقال نیروی هیدرولیک در سامانه ترمز، کابل‏های ترمز دستی تجهیزات الکترونیکی مربوط به سامانه ضد بلوکه (ABS) و سیم‏کشی آن و سایر تجهیزات اطراف چرخ عقب خودروی پلیس آسیب جدی وارد کند. ولی از ادامه تعقیب و گریز و احتمال بروز خطرات جدی برای شهروندان جلوگیری می‏کند. مهندسی این تجهیز به‏گونه‏ای انجام گرفته که می‏توان آن را روی وانت بارهای بزرگ جثه سوار کرد. 
نصب Grappler جدید هزینه‏ای معادل 5 هزار دلار دارد که شامل آموزش مأمور پلیس برای نحوه به‏کارگیری آن است. هزینه جایگزین کردن تور 400 دلار است و تاکنون موفق به متوقف کردن ایمن 29 خودروی مظنون شده‏ و فقط در یک مورد باعث وارد آمدن خسارت به ماشین پلیس گردیده است. 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس