نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 21939
زمان انتشار: 06 شهریور 1399 11:09:00

رانندگی با خودروی شخصی در مسافت‌های طولانی

قطعاً رانندگان عزیز می‌دانند که سفر با خودروی شخصی لذت خاصی دارد از طرف دیگر رانندگی طولانی در جاده‌ها خالی از خطر نیست بنابراین بهتر است فقط زمانی که آمادگی لازم را داریم پشت فرمان بنشینیم
رانندگی با خودروی شخصی در مسافت‌های طولانی

قطعاً رانندگان عزیز می‌دانند که سفر با خودروی شخصی لذت خاصی دارد از طرف دیگر رانندگی طولانی در جاده‌ها خالی از خطر نیست بنابراین بهتر است فقط زمانی که آمادگی لازم را داریم پشت فرمان بنشینیم و فراموش نکنیم که غفلت موجب پشیمانی است. پس در مسافت‌های طولانی اگر دچار هر یک از حالت زیر بودید از نشستن پشت فرمان خودداری کنید.

 

1-اگر خسته هستید:


20 تا 30 درصد تصادفات مرگبار به علت خستگی راننده اتفاق می‌افتد. خستگی در رانندگی‌های طولانی به ویژه در شب زیاد اتفاق می‌اُفتد. خمیازه‌های طولانی، قرمزی و سوزش چشم، تاری دید، سنگینی یا درد در چشم‌ها، تنفس نا منظم، کندی واکنش، نبود تمرکز، بی‌حوصلگی و سایر خطاهای رانندگی مانند انحراف از جاده، سرعت غیر عادی و خطا در دید از نشانه‌های خستگی هستند.2-اگر خوابتان می‌آید:

اگر شب قبل از رانندگی 7 یا 8 ساعت نخوابیده باشید دچار خواب آلودگی می‌شوید. خواب آلودگیی زمان واکنش را در فرد کندتر کرده و احتمال اشتباه در تصمیم‌گیری هنگام خطر را افزایش می‌دهد. از آغاز رانندگی طولانی در ساعات پایانی روز خودداری کنید. بیشتر رانندگان معمولاً از ساعت 2 نیمه شب تا 5 صبح احساس خواب آلودگی می‌کنند. احتمال رخ دادن تصادفات رانندگی بعد از نیمه شب دو برابر می‌شود. از طرفی ساعت 6 تا 8 صبح و 13 تا 16 بعد از ظهر بدن انسان دچار اُفت عمومی انرژی می‌شود. بنابراین هر دو ساعت رانندگی حتماً نیازمند 15 دقیقه استراحت می‌باشد.3-اگر دارو مصرف کنید:

اصولاً مصرف داروهای آنتی هیستامین ها یا ضد حساسیت، آرام بخش‌ها، داروهای درمان کننده افسردگی و مسکن‌های قوی از جمله داروهایی هستند که در صورت مصرف باید دقت بیشتری داشت چون باعث کند شدن زمان واکنش در رانندگی می‌شود. سعی کنید پیش از رانندگی آن را مصرف نکنید و یا از رانندگی اجتناب نمائید.4-اگر چند ساعت مداوم رانندگی کرده‌اید:

استاندارد زمان مجاز رانندگی در اروپا 9 تا 10 ساعت در شبانه‌روز است. بنابراین رانندگی به مدت طولانی فرد را در معرض خطر قرار می‌دهند.  5- اگر خوب نمی‌بینید:

بیش از 90 درصد عواملی که شرایط رانندگی را در کنترل دارند در اختیار چشم است. هر چقدر چشم‌ها سالم‌تر باشند احتمال بروز حادثه نیز قطعاً کاهش می‌یابد. بیماری‌هایی مثل آب مروارید، آب سیاه باعث اشکال در دید می‌شوند. اگر از عینک استفاده می کنید اهمیت آن در رانندگی ناگفته پیداست.6- اگر سنتان زیاد است:

توصیه ما به سالمندان این است که از رانندگی‌های طولانی پرهیز کنند چون با افزایش سن توانایی‌های بدن کاهش می‌یابد.

  

 7-اگر خوب نمی‌شنوید:

آسیب‌های شنوایی توانایی شنیدن بوق خودروهای دیگر را کاهش می‌دهد و خطرات زیادی را ممکن است برای راننده در بر داشته باشد. بنابراین اگر مشکل شنوایی دارید در مورد رانندگی با پزشکتان مشورت کنید. حتماً به علامت گوش و نوشته Deaf منصوب در شیشه عقب برخی خودروها  توجه نموده‌اید. راننده این خودرو ناشنواست.8- اگر بیمارید:

ابتلا به برخی بیماری‌ها مثل پارکینسون توانایی بدن در رانندگی و کنترل خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین ضرورت دارد افرادی که بیمار هستند درباره بی‌خطر بودن و ایمنی بودن رانندگی با پزشک خودشان مشورت کنند. چون بیماری سبب می‌شود که توانایی فرد در برگرداندن فرمان و واکنش‌های سریع که گاهی لازم است راننده از خود نشان دهد را کاهش دهد.

  

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا      
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس