نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 22735
زمان انتشار: 20 اسفند 1399 11:57:00
معاون دفتر صنایع خودرو نیرو محرکه:

تحول در صنعت موتورسیکلت سازی ایران در حال شکل‌گیری است

معاون دفتر صنایع خودرو نیرو محرکه در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تحول در صنعت موتورسیکلت‌سازی در حال شکل‌گیری است و تولیدکنندگان به سمت تنوع محصول و برندهای معتبر جهانی سوق پیدا کرده‌اند و ما امروزه تنوع این محصول را در شهر تهران مشاهده می‌کنیم.
تحول در صنعت موتورسیکلت سازی ایران در حال شکل‌گیری است
 عزیزاله گودرزی روز سه شنبه در نشست خبری همگرایی قطعه سازان و صنعتگران برای تولیدات ملی که با حضور اصحاب رسانه در شرکت کویر موتور برگزار شد افزود: در یک دوره تولیدکنندگان با برندهای معتبر موتورسیکلت سازی کار می کردند و در دوره ای این فرهنگ عوض شد و اکنون برندهای جدید از شرق آسیا تا اروپا در این صنعت مشاهده می شود.
 
وی با بیان اینکه هم اینک به سمت خوداتکایی در حرکت هستیم، ادامه داد: مسائل ارزی بار سنگینی بر دوش سازندگان گذاشته که این می تواند یک نقطه مطلوب برای اقتصاد کشور باشد.
 
 
گودرزی اضافه کرد: با توجه به گرانی نرخ ارز برای ما به صرفه است که بر روی بومی سازی مواد اولیه سرمایه گذاری کنیم و از برندهایی معتبر یا از دانش مهندسی که جوانان به آن دسترسی پیدا کرده اند برای ساخت داخل بهره گیریم.
 
به گفته وی سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوم سازی مواد اولیه و تولیدات داخلی است که علاوه بر خوداتکایی در بومی سازی باعث توسعه اشتغال و جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.
 
معاون دفتر صنایع خودرو نیرو محرکه در وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت: در آینده استفاده از این وسیله نقلیه برای همه افراد حتی خانم ها به یک فرهنگ تبدیل می شود و آنها می توانند با هزینه و صرف وقت کمتری به امور زندگی خود بپردازند.
 
گودرزی با بیان اینکه سیاست سازمان صمت بیشتر در تنوع محصول، ساخت داخل و همکاری با برندهای جهانی است تا این صنعت به صورت پایدار برای مردم نهادینه شود، اضافه کرد: در آینده نزدیک به یک خوداتکایی نسبی دست می یابیم و با توسعه شرکت ها و در دسترس بودن بخش خدمات پس از فروش، نگرانی مردم در خصوص خدمات دهی و قطعات اصلی موتورسیکلت برطرف می شود.
 
حمایت از تولید معنای واقعی نداشته است
 
محمد خادم منصوری رئیس اتحادیه فروشندگان موتور سیکلت و دوچرخه نیز در این جلسه گفت: همیشه در کشور برای تولید مشکل وجود داشته، حمایت ها کم بوده و حمایت از تولید معنای واقعی خود را نداشته است.
 
 
 
 
مدیر یک شرکت تولیدی مواد اولیه موتور سیکلت نیز در این جلسه گفت: به منظور تولید ۲ محصول راهبردی قوای محرکه (انجین) و باتری در سه تنوع آب اسیدی، LEAD ACID و لیتیوم، کارخانه ای به وسعت ۳۸ هزار متر مربع در دست ساخت است و تا پایان اردیبهشت سال آینده به بهره برداری می رسد.
 
 
رحیم خداپسند با بیان اینکه خطوط مونتاژ و تجهیزات تولید هر ۲ پروژه وارد شده و در آستانه ترخیص از گمرک است، ابراز امیدواری کرد: پروژه باتری خرداد و انجین از شهریور ماه سال آینده به بهره برداری برسد.
 
وی هدف از راه اندازی این کارخانه را بومی سازی قطعات موتورسیکلت و تامین بازار مصرف تولیدکنندگان داخلی وافزایش اشتغال زایی  عنوان کرد.
 
موتورسیکلت‌های طرح «کلیک» را داخلی‌سازی می‌کنیم
 
دکتر مجید رضایی یکی از سهامداران ارشد شرکت یکتازسیکلت ‌کویر از برنامه این شرکت برای داخلی‌سازی قطعات موتورسیکلت‌های طرح کلیک خبر داد و گفت: «خوشبختانه این مدل موتورسیکلت‌ درحال جایگزینی با مدل‌های پرطرفدار قبلی مانند موتورسیکلت‌های طرح ویو  هستند. برهمین اساس شرکت کویرموتور برنامه خاصی برای داخلی‌سازی قطعاتشان دارد.» 
 
 
رضایی با تاکید بر اینکه سایر شرکت‌های تولیدکننده موتورسیکلت در آینده‌ای نه چندان دور برای تولید موتورهای طرح کلیک اقدام خواهند کرد،‌ اقدام کویرموتور برای داخلی ‌سازی قطعات این محصولات را کمک به صنعت موتورسیکلت دانست و گفت: «سایر تولیدکنندگان نیز می‌توانند با استفاده از قطعات داخلی‌سازی‌شده در کویرموتور محصولات خود را تولید کنند. با اجرای این شیوه تولید، ‌به ازای هر دستگاه،‌۲۰۰یورو صرفه‌جویی ارزی انجام خواهد شد.» 
 
 
رضایی تیراژ تولید موتورسیکلت‌های طرح کلیک در کویرموتور را ۱۰۰هزار دستگاه در سال اعلام کرد و ادامه داد: «با داخلی‌سازی صورت‌گرفته در بخش قطعات این موتورسیکلت‌ها، شرکت‌کویر موتور سالانه ۲میلیونیورو صرفه‌جویی ارزی کرده است و اگر سایر تولیدکنندگان نیز برای تولید ۲۰۰هزار دستگاه موتورسیکلت طرح کلیک خود از قطعات کویرموتور استفاده کنند، در مجموع ۶میلیون یورو در سال برای کشور صرفه‌جویی ارزی خواهد شد.»
 
عکس: محمدجواد شبیری
 
 
 

 

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس