نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 246
زمان انتشار: 23 اردیبهشت 1397 12:51:00

ناسا و ساخت تایرهای بدون باد

اختراع جدید دانشمندان ناسا براساس ایده تایرهای بدون هوا و جایگزینی لاستیک با آلیاژهای حافظه‎داری که می‎توانند به شکل اولیه خود برگردند استوار است. انجام این کار با ارائه تایرهایی به نام سوپرالاستیک (Super Elastic) یا فوق انعطاف‏پذیر تحقق پیدا کرده است.
ناسا و ساخت تایرهای بدون باد

مجله ماشین/   آلیاژی مورد استفاده قابلیت برگشت به شکل فیزیکی اولیه را داشته و ضمناً استحکام بالایی هم دارد. ماده‏ای که برای ساخت تایر در قالب این تکنولوژی مورد استفاده قرار گرفت آلیاژی بود از نیکل و تیتانیوم که براساس علم استوکیومتری یا آمیزه‏شناسیی با یکدیگر ادغام شده بودند. 

اتم‏های سایر مواد هنگامی که تحت فشار زیادی قرار بگیرند کشیده شده که این امر درنهایت منجر به تغییر شکل آنها می‏شود اما آلیاژ نیکل تیتانیوم در سطح اتمی چنانچه تحت فشار قرار گیرند آرایش خود را تغییر داده و با برداشته شدن فشار از روی آنها مجدداً به حالت اولیه برمی‏گردند. پس بدین ترتیب می‏توان گفت آنها دارای حافظه هستند. چنین ویژگی امکان تغییر شکل فیزیکی بیشتر به میزان 30 درصد را میسر می‏سازد بدون آنکه باعث تغییر شکل دائمی شود. آلیاژهای حافظه‏دار در شرایط تحت فشار تا میزان 10 درصد قابلیت برگشت‏پذیری داشته در حالی که این میزان در مورد فنرهای فولادی و یا مواد کامپوزیتی بین 3/0 تا نیم درصد است. در فرم و نمونه اولیه، تایر ظاهری شبیه حلقه‏های زنجیر انعطاف‏پذیری دارند که به یکدیگر بافته شده‎اند. 
مزایای چنین تایرهایی آشکار است، عواملی مانند درجه حرارت و یا فشار بر آنها بی‏اثر هستند و امکان پنجر شدن نیز وجود ندارد. در طرح جدید نیازی به شاسی داخلی نیست و بنابراین وزن آن نیز کاهش پیدا کرده است. 
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس