نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 250
زمان انتشار: 23 اردیبهشت 1397 13:17:00

فناوری پیشرانه ‏های احتراقی بدون میل بادامک!

این روزها تکنولوژی به حرکت درآوردن سوپاپ‏ های موتور بدون میل سوپاپ توجه بسیاری از دست‏اندرکاران صنعت خودروسازی را به خود جلب کرده است .
فناوری پیشرانه ‏های احتراقی بدون میل بادامک!

مجله ماشین /  در فناوری جدید عملگرهای مغناطیسی برای کنترل دریچه‎های هوا و دود سیلندر احتراق به کار گرفته خواهند شد و میل‎بادامک، تسمه تایم و مواردی از این دست به کلی حذف خواهند شد. 

کمپانی Koenigsegg که سازنده سوپرخودرو است، فناوری سوپاپ آزاد (Free Valve) را ابداع کرده که به‏زودی وارد فاز ساخت خواهد شد. 
در ایده سوپاپ آزاد تمامی دیدگاه‏های قبلی محرک‏های هیدرولیکی پنوماتیکی با کنترل الکترونیکی مد نظر قرار گرفته‏اند، اما این هواست که حرکت را انجام می‏دهد. سوپاپ‏های جدید در مقایسه با انوع دارای میل‏بادامک سنتی سریع‏تر باز می‏شوند، چون انرژی ناشی از بازیافت ترمز موتور که نقش یک کمپرسور هوا را بازی می‏کرد، به ‏عنوان یک منبع انرژی فراوان در دسترس است. 
بنابراین هوای فشرده تقریباً بلافاصله سوپاپ‏ها را باز کرده و فشار هیدرولیکی که دارای کنترل الکترونیکی است، آن را باز نگه می‏دارد و یک سیم‏پیچ (کوئیل) فنری آن را می‏بندد و بالاخره وجود ضربه‏گیرهای هیدرولیکی، مقاومت لازم را در مقابل فشار برگشت سوپاپ‏ها ایجاد می‏نماید. کوئیل برقی بیشترین دقت را در تنظیم موقعیت قرارگیری هر یک از سوپاپ‏ها فراهم می‏آرود. 
شرکت خودروسازی QOROS چین اقدام به نصب سیستم Free ValVe در یک پیشرانه 4 سیلندر 6/1 لیتری 16 سوپاپه کرده که باعث شده ارتفاع موتور 48 میلی‏متر، طولش 69 میلی‏متر و وزن آن 20 کیلوگرم کاهش پیدا کند. میزان نیروی تولیدی این پیشرانه  45 درصد و میزان گشتاور آن 47 درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که مصرف سوخت در سرعت‏های ثابت اتوبانی، حدود 14 درصد کاهش یافته است. چنین فناوری‏هایی می‏توانند حذف پیشرانه‏های احتراقی را به تأخیر بیندازند.
 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس