نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 270
زمان انتشار: 03 خرداد 1397 11:25:00

نمایشگاه خودروهای جنگی داعش!

هزاران کیلومتر دورتر از فرانکفورت، ژنو و توکیو، جایی که بزرگ‏ترین نمایشگاه‏های اتومبیل جهان برگزار می‏شود یک نمایشگاه خاص برگزار شده که نشان‏دهنده خودروهای نظامی ابتکاری داعش است.
نمایشگاه خودروهای جنگی داعش!

مجله ماشین/  شهر موصل در عراق که مدت‏ها در تصرف داعش قرار داشت، پس از رهایی توسط ارتش عراق، نگاه کنجکاو بسیاری از خبرنگاران را به سوی خود جلب کرد. طبیعتاً بسیاری از خبرنگاران و عکاسان می‏خواستند بدانند که داعش چه بر سر این شهر آورده و موصل جنگ‏زده تا چه حد نابود شده است. فارغ از ویرانی‏هایی که در موصل بر جای مانده، کند‏و‏کاو خبرنگاران نشان می‏دهد که نشانه‏هایی از سیستم نظامی و سبک زندگی سربازان داعش بر‏جای مانده که حالا از غنائم دولت رسمی عراق به‏حساب می‏آید.

یکی از جالب‏ترین نمایش‏ها نیز در محوطه بزرگ و بی‏سرپناه اداره پلیس مرکزی شهر موصل برقرار شد که در آن از 23‏خودرو زرهی و ضدبمب داعش رونمایی شده است. نمایشی آمیخته با آهن و بنزین و جنون و وحشت که چند سالی سایه سنگین خود را در شهر گسترانیده بود. در نگاه اول به نظر می‏آید اکساسوار فیلم‏های تخیلی مکس دیوانه (Mad Max) در اینجا انبار شده اما در واقع اینها خودروهای زرهی و ضدبمب عوامل داعش برای گشت‏زنی در شهر و مقابله با تله‏های انفجاری بوده‏اند.
ظاهرا داعش صنعتگرانی داشته می توانستند از کامیونت‏ها و خودروهای کراس‏اوور معمول، ماشین‏های جنگی عجیبی بسازند که بدنه آن را با ورق‏های آهنی ضخیم پوشانده شده. اینجا از ابداعات الکترونیک و دوربین‏های 360‏درجه یا دید در شب خبری نیست و راننده می‏بایست از پنجره‏ای کوچک با شیشه‏های تقویت شده محیط اطراف را ببیند. خودروهای زرهی داعش سطح متفاوتی از نوآوری‏ را برای مقاصد تروریستی به خدمت گرفته بودند و ظاهرا سعی بر این بوده که این سیارات دیوانه و عجیب، در دل شهروندان اسیر و نیروهای متخاصم رعب و وحشت ایجاد کنند. حتی در دل یکی از این جعبه‏های آهنی، برجک تانکی پنهان شده بود که قبل از شلیک توپ می‏بایست در مخفیگاه آن باز شود و طرف مقابل را نشانه بگیرد. تصور کنید که ناگهان از پس درهای آهنی با یک توپ آماده شلیک مواجه شوید و حتی فرصت برای فکر کردن هم ندارید! روی سقف بعضی از ماشین‏ها نیز ریل ویژه پرتاب راکت یا موشک نصب شده بود که بتواند پس از شلیک به سرعت محل را ترک کند و طعمه خمپاره طرف مقابل نشود.
در نهایت اما این ابزار جنگی متفاوت هم نتوانست مانع از شکست داعش و فرار آنها از موصل شود. حالا بخشی از ماشین جنگی داعش در شهر موصل به جای مانده که به نظر نمایشگاهی ابدی برای عبرت بشر است. هیچ چیز و هیچ کس در این جهان رویین‏تن و شکست‏ناپذیر نیست، حتی مکس دیوانه...


 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس