نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 29
زمان انتشار: 11 آذر 1396 11:08:00
Aston Martin Valkyrie 2019

والکری ، سوپراتومبیل جدید آستون مارتین

در سال 2016 هنگامی که شرکت آستون مارتین، مدل والکری (Valkyrie) را معرفی کرد، بسیاری از دست‏اندرکاران دنیای اتومبیل آن را مک‏لارن فرمولا وان برای یک نسل جدید تعریف کردند و امروزه مشخص شده که با عنایت به مشخصات آن می‏توان گفت یک سوپر اتومبیل جاه‏طلب است.
والکری ، سوپراتومبیل جدید آستون مارتین

 سبک تر از مزدا میاتا، قدرتمندتر از لافراری!

Aston Martin Valkyrie 2019
مهندس کیوان بنی ‏هاشمی / در سال 2016 هنگامی که شرکت آستون مارتین، مدل والکری (Valkyrie) را معرفی کرد، بسیاری از دست‏اندرکاران دنیای اتومبیل آن را مک‏لارن فرمولا وان برای یک نسل جدید تعریف کردند و امروزه مشخص شده که با عنایت به مشخصات آن می‏ توان گفت یک سوپر اتومبیل جاه‏ طلب است. نام این اتومبیل اقتباس شده از نام افسانه ای سربازان نامرئی است که در جنگ ها به نبرد می پردازند.
در ادامه می‏پردازیم به اطلاعات تأیید شده‏ای که در مورد این ابر اتومبیل انتشار پیدا کرده است. مجموع نیروی تولیدی آن حدود 1130 اسب ‏بخار بوده که نزدیک هزار اسب‏ب خار آن توسط یک موتور درون‏سوز 5/6 لیتری 12 سیلندر Vشکل که فاقد هر گونه سیستم کمکی مانند توربوشارژر یا سوپرشارژر است تأمین شده و بقیه توسط یک موتور برقی که به سبک خودروهای فرمولا وان از یک سیستم بازیافت انرژی به ‏دست می‏ آید. 
در طراحی و ساخت این سوپر خودرو، شرکت‏های ردبول، فرمولا وان و Adriom Newey که تخصص در آیرودینامیک دارند همکاری نزدیکی با آستون مارتین داشتند که منجر به تولد خودرویی شد که وزن آن فقط 1030 کیلوگرم است. جالب است بدانید والکری حدود 5/27 کیلوگرم سبک‏ تر از مزدا میاتا MX-5 با توان تولیدی بیش از فراری لافراری است.
هنگام معرفی این آستون مارتین به ‏عنوان یک خودروی مفهومی، مهندسین و مسؤولین آستون مارتین اعلام کردند هدف نهایی آنها رسیدن به نسبت نیرو به وزنی معادل یک اسب‏ بخار در مقابل یک کیلوگرم است. اما جالب اینجاست که شرایط فعلی این خودرو به‏گونه‏ ای است که از این هدف نیز فراتر رفته است. 
در این آستون مارتین، خبری از آینه‏ های جانبی نیست و به جای آنها یک سیستم دوربین و نمایشگرهای LCD در طرفین جلو داشبورد قرار گرفته و بدین ترتیب تجهیزات برقی برای تنظیمات آینه ‏های نصب شده روی دوربین و خود آنها حذف شده ‏اند. 
تمهیدات زیادی برای کاهش وزن در والکری به انجام رسیده که از جمله آنها نشان و آرم آستون مارتین بوده که از جنس فلز، ولی با ضمانت میکرونی بوده، به‏ طوری‏که وزن آن فقط چند گرم است و مستقیماً روی قسمت رنگی جلوی خودرو چسبانده شده و به قدری نازک است که اگر انگشتان خود را روی آن بمالید، نمی ‏توانید آن را احساس کنید. 
اگر تاکنون بر این باور بودید که فورد جی‏تی برای شرکت در مسابقه، بسیاری از تجهیزات داخلی را حذف کرده، ولی در والکری کار به مراتب پیشرفته ‏تر از این بوده است. عکس‏ هایی که از داخل آن برداشته شده، نشان می‏ دهد که کنسول میانی آن دارای پهنایی کمتر از 76 میلی‏متر بوده و تقریباً تمامی کنترل‏ها، روی فرمان آن قرار گرفته است. 
آستون مارتین در حال حاضر صرفاً روی مدل مسابقه‏ای آن مشغول کار بوده و به همین دلیل از یک کیت مخصوص به نام Aero که در هواپیماها استفاده می ‏شود، برای هدایت جریان هوا استفاده کرده که تفاوت‏ های آن با مدل خیابانی آن ارتفاع کمتر، اسپلیتر یا توزیع‏ کننده بزرگ‏تر هوا در جلو و یک بال بزرگ در عقب است. 
مدل مسابقه‏ای آن دارای فرمان قابل جدا شدن برای سهولت در پشت فرمان قرار گرفتن و یا از آن خارج شدن است و همینطور یک پنل نشانگر دیجیتالی در مرکز فرمان که البته هیچ ‏یک از این ویژگی‏ ها در مدل خیابانی وجود نخواهد داشت. 
هر خودرویی متناسب با وضعیت راننده آن ساخته می ‏شود. به‏ طور مثال صندلی راننده براساس طرح سه بعدی که با اسکن بدنه راننده به ‏دست می‏ آید، ساخته می‏ شود. پنجره‏ های آن به‏ دلیل وجود قوس ‏ها و زوایای زیاد در درهای گالوینگ ثابت هستند که یکی از مزایای آن این است که به ‏دلیل حذف تجهیزات بالابر پنجره‏ها صرفه‏جویی قابل توجهی در وزن صورت گرفته است. 
برجسته‏ ترین ویژگی آن، مجموعه آیرودینامیکی است. وجود تونل‏ های دوقلوی بزرگ و حجیم که در تمامی طول آن در زیر قرار گرفته، نیروی عمودی مورد نیاز را بدون آنکه بال عقب بزرگی روی آن نصب شود، ایجاد می‏ کند. وجود مجاری بزرگ که برای هدایت هوا در گلگیرهای جلو قرار دارند، به خوبی هوا را روی بدنه عبور داده و فنربندی جلو را در مقابل آن قرار می ‏دهد. 
والکری مجهز به مجموعه مسابقه ‏ای ، آن را تبدیل به یک خودروی غیرعملیاتی نمی ‏کند، به ‏طوری ‏که شنیده‏ ها حاکی از آن است که فضاهایی جادار در کناره‏ های آن در نظر گرفته شده تا دو نفر بتوانند اثاثیه مورد نیاز خود برای گذراندن تعطیلات آخر هفته را در آن جای دهند. 
در حالی که نمونه اولیه که تصاویر آن را مشاهده می‏ کنید، قابلیت حرکت ندارد، اما مقامات آستون مارتین گفته ‏اند این طرح نهایی بوده و همان مدلی است که به خریداران عرضه خواهد شد. تاریخ تحویل سفارش مشتریان، از ابتدای سال 2019 خواهد بود. 
 
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس