نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 291
زمان انتشار: 13 خرداد 1397 11:33:00

تقلید هوندا از پراید! برای ساخت سریع ترین پیکاپ دنیا

قطعا ساخت یک خودروی پیکاپ یا باری در ایران، راحت تر از هر جای دنیا است. زیرا سازنده ایرانی تنها به ظاهر حداقلی یک پیکاپ برای عرضه به خریداران مطیع، بسنده می کنند. در چند سال اخیر شاهد عرضه وانت پراید بودیم.
تقلید هوندا از پراید! برای ساخت سریع ترین پیکاپ دنیا

 مجله ماشین / قطعا ساخت یک خودروی پیکاپ یا باری در ایران، راحت تر از هر جای دنیا است. زیرا سازنده ایرانی تنها به ظاهر حداقلی یک پیکاپ برای عرضه به خریداران مطیع، بسنده می کنند. در چند سال اخیر شاهد عرضه وانت پراید بودیم. خودرویی که به خودی خود بحث های فراوانی پیرامون آن وجود دارد، چه بسا که به فکر گسترده تر کردن تنوع مدل های آن، علل الخصوص نوع باری آن باشیم! همچنین شاهد تصاویری از وانت تیبا و سمند باری در فضای مجازی بوده ایم که از فضای کارخانه به بیرون درز کرده است. ناگفته پیداست که عرضه این خودروها از سوی خودروسازاران ایرانی، با توجه به عدم تنوع و کامل بودن محصولات، قطعا به منزله زیبایی و پوشش دادن مشتریان خاص نیست (استرالیایی ها علاقه زیادی به خودروهای قدرتمندی دارند که ظاهر باری شکل دارند) و از نظر خودشان با معرفی از این محصولات، در مسیر پیشرفت خودروسازی آن هم مطابق با استانداردهای روز جهانی قدم برداشته اند! درحالی که از نظر خودروسازان جهانی و حتی چینی، ساختن یک خودروی پیکاپ مستلزم امکانات و تمهیدات ویژه ای است.

در هر صورت با توجه به انحصاری بودن صنعت خودروی داخل و عدم توجه به رضایت مشتریان، خریدارارن ایرانی راهی جز حمایت خودروسازان برای افزایش تیراژ سالیانه خود ندارند! 
شرکت ژاپنی هوندا، که محبوبیت بسیاری در بازار اروپا و آمریکا دارد، روز گذشته به رونمایی از محصولی پرداخت که در نگاه اول، اقدامی مشابه با خودروسازان ایرانی را شاهد هستیم. چون در خودروی رونمایی شده، چیزی بیشتر از یک سیویک باری نمی بینیم!
از طرفی دیگر، کاملا واضع است که هوندا نیازی به ساخت همچین خودرویی در بین سبد محصولات خود ندارد و این خودرو را بصورت یک محصول مفهومی و خاص رونمایی کرده است. به عبارت دیگر این خودرو همانند ایران تنها گزینه پیش روی مشتریان نیست و قطعا هوندا هم با این خودرو هیچ برنامه ای برای تولید و رقابت با پیکاپ های مدعی ندارند. به گفته این شرکت، سیویک پیکاپ یک خودروی مفهومی بوده و برای ثبت رکورد ساخته شده است. نه برای باربری!
بخش بریتانیایی هوندای ژاپن، در نمایشگاه سالانه SMMT، با رونمایی از نسخه پیکاپ هوندا سیویکType R، سعی کرده است محصولی متفاوت را به معرض نمایش بگذارد.
این خودرو تحت عنوان پروژه پی (Project P) توسط یک تیم متخصص از مهندسان این شرکت، برای ایجاد یکی از سریعترین وانت بارهای بازار انگلستان توسعه داده شده است.
به گفته این مرکز، این خودروی خاص بدون هیچ تغییری در قوای محرکه، سیستم تعلیق و گیربکس نمونه استاندارد، در کمتر از 6 ثانیه شتاب صفر تا صد را ثبت خواهد کرد و می تواند به بیشینه سرعت 265 کیلومتر در ساعت دست یابد. همچنین حالت های رانندگی راحت، اسپورت و +R نسخه استاندارد نیز، کماکان در این نسخه بدون تغییر باقی مانده اند.
آلن جیمز، سرپرست پروژه اظهار داشت: "ما یک پروژه ویژه را در کارخانه شهر سویندن (Swindon) به انجام رساندیم و این پروژه فرصتی فوق العاده برای این تیم بود تا خلاقیت های خود را به مرحله اجرا درآورد. اشتیاق مهندسین ما در آخرین محصول هوندا آشکار است و ما بر آنیم تا برای ثبت رکورد سریعترین پیکاپ دیفرانسیل جلوی دنیا، این خودرو را به پیست نوربرگرینگ (Nurburgring) منتقل کنیم."
فیل وب، رئیس بخش انگلیسی هوندا نیز افزود: "ما هیچ برنامه ای برای تولید این محصول نداریم. اما در مواقع لزوم، استفاده از آن برای حمل و نقل چمن محیط اطراف شرکت ما دور از ذهن نخواهد بود!" 
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس