نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 319
زمان انتشار: 04 تیر 1397 12:33:00

دنیای دیوانه، دیوانه، دیوانه دراگسترها

دراگسترها اتومبیل های عجیب و غریبی هستند که مخصوص مسابقات سرعت ساخته می شوند. این اتومبیل قوی ترین اتومبیل های جهان هستند و عملکرد بسیار حیرت آوری دارند.
دنیای دیوانه، دیوانه، دیوانه دراگسترها

 مجله ماشین / شاید تاکنون نام "دراگستر" ها (Dragsters) را شنیده باشید. مسابقات دراگ ریس (Dragrace) سالانه پول زیادی را به جیب برگزار کنندگان سرازیر می‏کند. در پیست های اتومبیل رانی اروپا مثلی است که معتقدند پول در آوردن واقعی از ورزش اتومبیل رانی فقط در ایالات متحده میسر است، برنده مسابقه معروف ایندیانا پولیس 500 که هر سال در ایالات متحده برگزار می‏شود جایزه ای معادل یک میلیون دلار را از آن خود می‏کند. برای اینکه یک راننده فرمول وان بتواند به چنین پولی برسد می بایست ده مسابقه جایزه بزرگ یا گراندپری را ببرد که خطر آن بسیار بیشتر از یک مسابقه است. جایزه مسابقات دراگ ریس باز هم از ایندی 500 بالاتر است. در دو مسابقه مهم در یک فصل راننده یک دراگستر می‏توان 6/1 میلیون دلار برنده شود. جالب است که برای بردن این جایزه او فقط به 3/5 ثانیه فرصت نیاز دارد تا به سرعت 486 کیلومتر در ساعت برسد!

این اتومبیل های فانتزی پرشتاب از هر نوع اتومبیل دیگر در جهان هستند. با موتورهای 2600 اسب‏بخاری آنها می‏توان در 3/5 ثانیه از صفر به 486 کیلومتر در ساعت رسید. مسابقه این جنگجویان در یک مسیر مستقیم 402 متری انجام می‏شود. بسیاری از این اتومبیل‏ها در هنگام گذشتن از خط پایان، سرعتی در حدود 480 کیلومتر دارند.
در مقام مقایسه یکی از سریع ترین اتومبیل های تولید شده در چند ساله اخیر، فراری F40، از صفر تا 200 کیلومتر را در زمانی معادل 12 ثانیه طی می‏کند. یکی از قوانین مسابقات دراگسترها این است که اتومبیل اسپورت می باید 75 درصد از قطعات اتومبیل کارخانه‏ای اصلی را که دراگستر بر روی آن طراحی شده به همراه داشته باشد.
ارتفاع بسیاری از انواع دراگسترها از زمین تنها 5 سانتی‏متر است. دنده دوی این اتومبیل‏ها در هنگام تعویض حتی در سرعت های 210 کیلومتر هم بکسباد می‏کند و این لحظه بسیار بحرانی است چون در این زمان موتور هشت سیلندر 2600 اسب‏بخاری که بر روی یک پایه انعطاف‏پذیر سوار شده وزن خود را به یک طرف متمایل می‏کند و راننده باید در کسری کوچک از ثانیه جهت حرکت اتومبیل را در مسیر مستقیم تصحیح کند. پس از تصحیح مسیر سرعت یک دراگستر ناگهان به 400 کیلومتر در ساعت می باشد و مسابقه به پایان می‏رسد. 
ترمزهای معمولی در بسیاری مواقع یارای متوقف کردن دراگستر نیست به همین دلیل در دراگسترها ترمزهای هوایی مخصوص طراحی می‏شود که همانند چتر نجات از عقب اتومبیل بیرون می‏آید و سرعت آن را می کاهد.
 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس