نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 332
زمان انتشار: 11 تیر 1397 11:37:00

تست تسلا Model X سریع‏ترین اس ‏یو وی جهان

سومین خودروی تولیدی تسلا و اولین کراس ‏اور این مجموعه یعنی مدل X به ‏عنوان سریع‏ترین اس‏ یو وی جهان به بازار آمد.
تست تسلا Model X سریع‏ترین اس ‏یو وی جهان

مجله ماشین /  از نظر ساختاری و همینطور نیرو محرکه موارد اشتراک زیادی بین این محصول و مدل S وجود دارد، با این تفاوت که ساخته جدید تسلا یک خودروی 7 نفره واقعی است. 

درهای همانند بال شاهین
درهای شاهینی عقب این خودرو مجهز به لولای اضافی بوده که اجازه جمع شدن به آنها را می‏دهد و بنابراین حتی در فضاهای تنگ پارکینگ امکان باز کردن آنها میسر است. حسگرهای مافوق صوت در پشت پوسته آلومینیمی این درها قرار گرفته و در پشت پوشش چرم طبیعی داخلی آن‏ها حسگرهای از نوع القایی برای تشخیص وجود موانع نصب شده‏اند و به‏طور خودکار تا جایی که فضا برای باز شدن آنها وجود دارد باز می‏شوند. مهندسین تسلا ادعا کرده‏اند که فضای مورد نیاز برای باز شدن کامل درها کمتر از 31 سانتی‏متر است.
راننده نامریی
درهای جلویی نیز دارای موتورهای برقی بوده که می‏توانند باز و بسته شوند. این درها به‏گونه‏ای برنامه‏ریزی شده‏اند که می‏توانند با زاویه 45 درجه باز شده و البته اگر فضا محدود باشد، میزان باز شدن آنها به همان نسبت کاهش پیدا می‏کند. در این سیستم از حسگرهای اولتراسونیک در درهای عقب و در سپرها استفاده شده تا بین آنها و دارنده کلید خودرو یک مثلث برقرار شود. در ابتدا جنبه‏های کاربردی محدود خواهد بود، اما هنگامی که شما دستگیره در را فشار دهید قفل در باز شده و برای چند سانتی‏متر خارج می‏شود. هنگامی که شما پای خود را روی پدال ترمز می‏گذارید در بسته شده و قفل می‏شود.
شیشه جلو با دید پانورامایی
بنا به اظهار مسؤلین تسلا، شیشه بزرگ جلو در مدل X بزرگ‏ترین شیشه قوس‏داری است که تاکنون در یک خودرو در جهان نصب شده است و یک تصویر پانورامایی را از جلوی خودرو به‏وجود می‏آورد. 
آفتابگیرهای تلسکوپی مغناطیسی
از آنجایی که مدل X فاقد فضایی برای نصب آفتابگیرهای سنتی همانند سایر انواع خودرو است، لذا آفتابگیرهای آن روی ستون‏های جلویی سقف نصب شده و هر زمان که مورد نیاز باشند، حول محور خود حرکت کرده، در جای مشخص قرار می‏گیرند و به‏صورت مغناطیسی به آینه وسط اتصال پیدا می‏کنند.
سریع بودن به نحو باور نکردنی
موتورهای مورد استفاده در مدل X همان نمونه‏های مورد استفاده در مدل S است. حداکثر سرعت آن 250 کیلومتر در ساعت بوده و چنانچه آن را در حالت Ludicarous قرار دهید شتاب صفر تا 96 کیلومتر 2/3 ثانیه‏ای داشته و اگر از این حالت خارج کنید باز هم فوق‏العاده سریع بوده و می‏تواند سرعت خود را در مدت 8/3 ثانیه به 96 کیلومتر در ساعت برساند.
شعاع حرکتی تقریباً معادل مدل S
شعاع حرکتی مدل P90D X حدود 400 کیلومتر است یعنی فقط 5 کیلومتر کمتر از مدل سدان S P90D. مدل بعدی که در حال ورود به بازار است مدل 90D بوده که در آن از تایرهای کارآمدتر و موتور کوچک‏تر در عقب استفاده شده تا شعاع حرکتی آن را به 413 کیلومتر برساند. اعتبار این شعاع حرکتی مدیون باتری 90 کیلوواتی، ضریب مقاومت در مقابل باد معادل 0.24 و تایرهایی با مقاومت چرخشی کم است.
صندلی‏های ردیف دوم روی یک ستون
برای افزایش میزان راحتی، هر سه صندلی ردیف دوم، روی یک ستون نصب شده و قرار گرفته‏اند. چنین آرایشی باعث ایجاد فضای بزرگ‏تر در زیر صندلی‏ها برای قرار دادن اثاثیه شده که باید از نظر طراحی و مهندسی آن را تحسین کرد. 
شکستن رکوردهای ایمنی
تسلا مدل X بنا به اظهار تسلا از نظر قابلیت و خطر چپ شدگی، دومین خودرو در بین تمامی اس‏یووی‏ها و مینی‏ون‏ها است. پائین بودن مرکز ثقل که ناشی از نصب باتری‏ها در کف آن بوده، یکی از دلایل آن است. مزیت دیگر چنین آرایشی این است که نیروهای وارده از پهلوها و طرفین ناشی از تصادف به تمامی خودرو انتقال پیدا می‏کند و تسلا انتظار دارد که اولین اس‏یووی باشد که در کسب رتبه ایمنی در هر آزمایشی 5 ستاره که بالاترین رکورد است به‏دست آورد.
آرام در بیرون و پر صدا در داخل
سیستم صوتی مدل X که توسط خود تسلا طراحی و ساخته شده، دارای 17 بلندگو با توان خروجی 560 وات بوده که برخلاف مدل S دارای محل مخصوصی در کنسول میانی برای قرار دادن گوشی تلفن همراه آیفون است. ضمناً این نخستین خودرویی است که در کابین آن از فیلتر هوای HEPA که مخصوص بیمارستان‏ها و با همان کیفیت بوده استفاده شده است. مهندسین تسلا از سیستم ارکاندیشن مجهز به حالت‏های مختلف استفاده کرده‏اند که عبارتند از: حالت دریافت هوای تازه از بیرون، حالت Recirc یا جلوگیری از ورود هوای بیرون به داخل و حالت دفاع در مقابل تسلیحات بیولوژیکی.
چرخ‏های بزرگ
در ابتدای ورود این مدل به بازار، برای آن دو رینگ چرخ قابل سفارش است که عبارتند از 20 و 22 اینچی، مدلی که در تصویر مشاهده می‏کنید دارای رینگ‏های چرخ 20 اینچ بوده که تایرهای کراس کانتکت ساخت کانتیننتال در ابعاد 265/45-20 برای جلو و 275/45-20 برای عقب روی آن سوار شده‏اند. قابلیت هندلینگ یا هدایت آن همانگونه که انتظار می‏رود از چسبندگی بالایی برخوردار بوده و میزان لرزش اتاق کم است. انواعی که دارای رینگ‏های چرخ 21 اینچی هستند و در مدل P90D استفاده می‏شوند، دارای تایرهای ساخت میشلن در ابعاد 285/35-21 در جلو و 325/30-21 در عقب بوده که تایرهای بزرگی هستند. 
مجموعه فنربندی آن کاملاً محکم و سفت بوده و حرکت آن را می‏توان به پورشه کایمن توربو S تشبیه کرد. قابلیت عبور از دایره پیچ‏ها همانند شتاب‏گیری آن به نحو باورنکردنی توأم با چابکی است و با وجود این تسلا می‏گوید که چنین آرایشی هنوز مراحل آزمایشی را طی می‏کند و بنابراین باید گفت دارندگان پورشه می‏بایست نگران ورود آن به بازار باشند.
7 صندلی واقعی برای 7 سرنشین
با وجود آنکه یک خودروی اس‏یووی هیولا مانند تویوتای لندکروزر نیست، اما قابلیت حمل 7 سرنشین، به علاوه یک صندوق بار در جلو را دارد. فضای سر برای سرنشینان صندلی‏های ردیف دوم کافی است، چون درها همانند بال شاهین با بازوهای از جنس آلومینیم و منیزیم هستند و در تمامی بخش مرکزی خودرو ادامه پیدا کرده‏اند تا بتوانند لوله‏های این درها را به‏وجود آورند. صندلی‏های کناری دارای شیشه در بالاسر بوده، اما صندلی میانی برای افرادی که قدی بلندتر از 180 سانتی‏متر داشته باشند تا حدودی تنگ است. 
هر یک از سه صندلی ردیف میانی به‏طور مستقل جلو و عقب رفته و پشتی آنها زاویه‏دار می‏شود. صندلی‏های ردیف سوم برای دو فرد بالغ فضای کافی دارد و فضای سر برای افراد حتی با قد 183 سانتی‏متر کاملاً کافی است، ضمن اینکه جاپایی مناسب است و درهای به شکل بال شاهین دسترسی به صندلی‏های ردیف عقب را آسان‏تر از سایر انواع اس‏یووی سه ردیفه کرده است. صندلی‏های ردیف سوم را می‏توان کاملاً تا کرده و فضای ایجاد شده را برای قرار دادن بار استفاده کرد.
اولین خودروی برقی با قابلیت کشیدن تریلر و ...
مدل P90D تسلا مدل X مجهز به قلابی در عقب برای اتصال تریلری به وزن 2268 کیلوگرم بوده و این اولین خودروی برقی است که دارای چنین توانایی است. مثلاً می‏توانید با آن یک قایق را حمل و جابه‏جا کنید. تسلای مدل X با وزنی معادل 2477 کیلوگرم علاقه‏مندان را شگفت‏زده کرد اما بدانید که وزن آن بیش از سایر انواع اس‏یووی که دارای 3 ردیف صندلی هستند نیست و این یک امتیار و برتری فوق‏العاده مهم است.
اسپویلر برقی
اسپویلر عقب مدل X دارای سه حالت مختلف است. هنگامی که مدل ایکس پارک کرده، اسپویلر از دید خارج می‏شود و در سرعت‏های پائین به حالت تقریباً افقی در می‏آید تا مشکلی در دید عقب ایجاد نکند و در سرعت‏های بالا برای پائین آوردن ضریب مقاومت در مقابل باد به میزان 6/1 درصد به‏صورت نیمه از جای خود خارج می‏شود.
چه زمانی وارد بازار می‏شود؟
اگر فردی قصد سفارش مدل ایکس را داشته باشد، تسلا می‏تواند آن را بین 8 تا 12 ماه بعد به وی تحویل دهد. قیمت پایه آن در حال حاضر برای مدل P90D دقیقاً 133 هزار و 200 دلار بوده و چنانچه حالت Ludicrous را برای آن سفارش دهید به این مبلغ 10 هزار دلار اضافه می‏شود.

 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس