نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 69
زمان انتشار: 13 دی 1396 11:35:00

هنگام خرید اتومبیل، این اشتباهات را مرتکب نشوید

بهتر است از قبل در اینترنت تحقیق کنید و قیمت های رایج بازار را داشته باشید و ریش و قیچی را به دست فروشنده نسپارید و پس از اینکه گزینه‏ها مشخص شد، خودتان گزینه مناسب را انتخاب کنید.
نویسنده: مسیح فرزانه
هنگام خرید اتومبیل، این  اشتباهات را مرتکب نشوید

مجله ماشین/ خریداران اتومبیل معمولاً وقتی وارد نمایشگاه شده می‏گویند فلان مبلغ می توانیم پیش پرداخت بدهیم  و ماهانه این مقدار توان پرداخت داریم که از همان ابتدا تسلیم فروشنده می شوند چون فروشنده تحت هر شرایطی، بالاخره یک ماشین به شما می‏فروشد! پس بهتر است از قبل در اینترنت تحقیق کنید و قیمت های رایج بازار را داشته باشید و ریش و قیچی را به دست فروشنده نسپارید و پس از اینکه گزینه‏ها مشخص شد، خودتان گزینه مناسب را انتخاب کنید.


از فروشنده درخواست آزمایش رانندگی کنید

این مورد چند سالی است در کشورمان باب شده که کار خوبی است و برخی واردکنندگان شرکتی به این کار اقدام می کنند. در حالت ایده آل  بین 5 تا 7 خودرو از برندهای مختلف را قبل از خرید و هر کدام را به میزان 10 دقیقه آزمایش کنید. 


سوابق واردکننده مهم است

این روزها در تمامی جراید و سایت‏ها، شرایط خاص و متنوع واردات و فروش انواع خودرو را می‏بینیم. هیچ‏گاه بی‏محابا اقدام به خرید از شرکتی نکنیم که سهل‏ترین شرایط را پیش رویمان گذاشته است. بهترین کار، تحقیق و پرسش از کسانی است که قبلا از این شرکت‏ها خرید کرده‏اند. نمایندگان رسمی و مستقیم، مطمئن‏تر از نمونه های نوپا پر تعداد این روزها هستند. اگر به‏صورت مدت‏دار هم اتومبیل می‏خریم، به سود مشارکت و کلیه مفاد قرارداد توجه کنیم. به لیست و امکانات و آپشن‏ها توجه کنید. همه موارد را با مسئول فروش مکتوب کرده تا در صورت بدقولی، برای پیگیری راهی داشته باشید. 


شرایط مالی خود را بررسی کنید

شرکت‏ها و فروشندگان عموماً به اینکه شما چه میزان حقوق دریافت می‏کنید کاری ندارند، دقیقا بدانید درماه چه میزان برای قسط خودرو کنار می گذارید. روی کمک افراد، ارتقاء حقوق در آینده یا کاهش هزینه هایتان در ماه های پیش رو خیلی حساب نکنید.


هزینه های جانبی را از ابتدا محاسبه کنید

قیمت نهایی نمونه های وارداتی شامل هزینه شماره‏گذاری، دارایی، مالیات بر ارزش افزوده و بیمه شخص ثالث هم هستند، که باید آنها را حساب کنید.


به زمان تحویل توجه کنیم

موعدهای تحویل متفاوتی برای خودرو وجود دارد. این عدد در تعریف قراردادها به معنای روز کاری است، یعنی روزهای پنج‏شنبه معمولاً نیمه وقت حساب می‏شود، جمعه و روزهای تعطیل رسمی هم اصلاً حساب نمی‏شود. برخی واردکنندگان در دل خود شماره‏گذاری دارند که کار پلاک شدن را راحت می‏ کند، اما اگر نداشته باشند بین 7 تا 10 روز و گاهی بیشتر طول می‏کشد تا یک خودرو از زمان تحویل به مالک، به مرحله شماره‏گذاری برسد.

 

خود را راغب نشان ندهید

در هنگام خرید ، اگر به فروشنده یا نمایشگاه یا صفر بودن خودرو شک داشته، یا دقیقا متوجه صحبت های فروشنده نشدید، قرارداد را امضاء نکنید و با بیرون آمدن از محل معامله، بیشتر تامل و تحقیق کنید. 


بیمه شوخی بردار نیست

در زمان خرید اتومبیل صفر از نمایندگی (یا حتی کار کرده) به بیمه ماشین، مقدار پوشش آن و زمان باقی مانده تا تمدید بعدی توجه کنید. برای نمونه های کارکرده تخفیف بالای پنج سال واقعا ارزشمند است.


بندهای شگفت انگیر گارانتی

مفاد گارانتی را حتماً از فروشنده پرسیده و یا مکتوب بخوانید، میزان کیلومتری که شرکت‏ها برای گارانتی عرضه می‏کنند با هم متفاوت است. برخی این تصور را دارند که وقتی خودرویی 150 هزار کیلومتر یا 50 هزار کیلومتر گارانتی دارد، یعنی تمامی هزینه‏های سرویس و تعمیراتش رایگان است، اما اصلاً اینگونه نیست. 


آپشن غیر ضروری، هدر دادن پول

هدفمان همیشه خرید یک نمونه فول آپشن و پر از امکانات اما بی کاربرد نباشد. فول بودن در هنگام فروش دست دوم الزما برتری به شمار نمی آید. هنگام خرید انواع پُر آپشن وارداتی، از نمایشگاه‏های غیررسمی و شرکت‏های فرعی، به اصل یا اضافه شدن دستی آپشن‏ها با چک کردن VIN کد شناسایی ماشین با سایت اصلی سازنده اقدام کنید. به گفته‏های فروشندگان، چشم بسته اعتماد نکنید.

 

 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس